170 руски лекари го повикаа Путин да престане да го мачи Навални во затвор

Сподели со своите пријатели

Група руски лекари го повикаа рускиот претседател Владимир Путин да престане да го мачи затворениот критичар на Кремљ, Алексеј Навални, кој рече дека новогодишната ноќ ја поминал во дисциплинска ќелија затоа што наутро се измил половина час пред што требало.

Loading...

Во писмото, потпишано од 170 претставници на руската медицинска заедница и објавено на руската независна веб-страница Медуза, се бара да се стави крај на злоупотребата на Навални во затвор.

Лекарите: Очигледно е дека Навални не добива доволно медицинска помош

„Не можеме и немаме право мирно да гледаме како намерно се повредува здравјето на политичарот Алексеј Навални, кој се наоѓа во поправната колонија број шест на Федералната затворска служба во Владимирската област.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Има ли надеж за нуклеарниот договор меѓу САД и Русија?

Од медицинска гледна точка, очигледно е дека Навални не добива доволно медицинска помош. Здравствената состојба му се влошува бидејќи престојува во дисциплинската ќелија“, пишуваат руските лекари во писмото.

Адвокатот: Навални има треска, треска и кашлица

Во серијата твитови објавени вчера од неговиот адвокат, Навални рече дека руските затворски власти го испратиле во самица по 10-ти пат откако почнал да ја отслужува казната во затворот со максимална безбедност ИК-6 во рускиот регион Владимир.

Неговиот адвокат Вадим Кобзев вели дека Навални моментално боледува од треска, треска и кашлица. Адвокатот тврди дека тоа е резултат на неговото престојување во иста ќелија со затвореник со лоша хигиена и тешки симптоми на грип.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Володин: Леопардите ќе бидат уништени како и фашистичките тигри