12 знаци дека ви недостасуваат овие витамини!

Сподели со своите пријатели

Колку и да звучи клише, живееме многу брзо и поради тоа често немаме време да се посветиме на здравата исхрана. Честопати не ги добиваме сите потребни витамини потребни за правилно функционирање на организмот.

Loading...

И во тие случаи, нашето тело јасно сигнализира кои витамини ни недостасуваат. Подолу откриваме какви знаци испраќа нашето тело кога имаме недостаток на одредени хранливи материи.

 

 

 

Симптоми на недостаток на витамин:

Замор

Loading...

Најчестиот и најраниот знак за недостаток на витамин е замор. Недостаток на железо, витамин Б12 и магнезиум, како и дехидратација, се манифестираат во форма на поспаност. Затоа, ако се чувствувате уморни, зголемете го внесувањето на споменатите хранливи материи преку диетата и задолжително консултирајте се со избраниот лекар кој ќе ве упати на потребните лабораториски тестови и доколку е потребно, воведете суплементација.

Болки во телото

Болките во коските и мускулите, како и грчевите, се јасен показател за недостаток на витамин Д и магнезиум.

Промени во расположението

Секој одвреме-навреме доживува промени во расположението, но ако тие се случуваат често, причината може да биде недостаток на омега 3 масни киселини. Тие се неопходни за правилно функционирање на менталните функции.

 

 

Loading...

Промени во текстурата на косата

Промените во квалитетот и текстурата на косата се показател за можен недостаток на фолна киселина, витамини Б12 и Б6, како и железо. Овие хранливи материи го одржуваат протокот на крв низ телото, што обезбедува кислород и неопходни хранливи материи за здравјето на косата и зглобовите.

Проблеми со видот

Недостаток на витамини Ц и Е, како и органски соединенија лутеин и зеаксантин, може да бидат одговорни за проблеми со видот. Овие соединенија делуваат како „внатрешни“ очила за сонце кои се борат против слободните радикали. Спанаќот е полн со овие хранливи состојки, затоа вклучете го во вашето дневно мени доколку имате проблеми со видот.

Крварење на непцата

Крварење на непцата и агресивен гингивит може да се појави како резултат на недостаток на витамин Ц. Потребно е да се земат околу 2000 мг од овој витамин, а најмногу се наоѓа во брокула, агруми, кељ, киви, папаја и јагоди.

 

Loading...

 

 

Болки во вилицата

Секоја болка во вилицата, непријатност, „крцкање“ или отежнато џвакање се симптоми на недостаток на магнезиум и калциум.

Пецкање во прстите

Овој феномен најчесто доаѓа со депресија, слабост и замор, сите се симптоми на недостаток на витамин Б12, познат и како енергетски витамин. Внесете повеќе месо, млечни производи и јајца во вашата исхрана.

Loading...

Сува кожа и / или очи

Недостаток на витамин А е одговорен за овој феномен, а ќе го најдете во млечни и месни производи, јајца, како и во црвено, жолто, портокалово и зелено овошје и зеленчук.

 

 

Loading...

Мускулни грчеви 

Замор, грчеви во мускулите укажуваат на недоволен внес на калциум. Овој минерал е одговорен за правилно функционирање на мускулите и крвните садови. Препорачаната дневна доза на калциум е 1.000 милиграми.

Обилно крварење

Ако забележите крв во урината или столицата, имате тешки периоди, ви крварат непцата или носот, лесно добивате модринки, може да страдате од недостаток на витамин К. Го има во зеленчук со зелен лисја, риба, црн дроб, месо и јајца.

 

Loading...


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *