12 знаци дека имате проблем со тироидната жлезда

Сподели со своите пријатели

Во повеќето случаи, кога не се чувствуваме во добра физичка форма, сметаме дека се работи за настинка, алергија или причината е во напредувањето на годините.

Понекогаш тоа е точно, но често пати недостатокот на општ тонус може да крие посериозни медицински проблеми. Тироидната жлезда е мал орган во телото, но е од суштинско значење за нашето целокупно здравје.

Loading...

Затоа е важно да се обрне внимание на сигналите кои вашето тело ги праќа, а не да ги игнорирате.

Видете подолу и кои се најраните знаци за проблеми со тироидната жлезда:

1. Чувство за тага или депресија

Хиперактивната штитна жлезда може да го промени вашето расположение. Можно е да се чувствувате необично тажни и дури депресивни. Исто така може да се чувствувате повеќе алармирани, нетрпеливи или нервозни.

2. Запек

Ако страдате од запек и не можете да ја дознаете причината може проблемот да е во конфузија функцијата на тироидната жлезда, што може да доведе до забавување на варењето. Ова е еден од трите најчести симптоми на хипотироидизам.

3. Тешко будење наутро

Loading...

Ако наутро ви е необично тешко да излезете од креветот и будењето ви е неподносливо, а потоа целиот ден сте поспани, можно е да имате проблем со тироидната жлезда, која ќе ги направи телесните функции со темпо на желка.

4. Косопад и сува кожа

Ако кожата ви е сува и ве чеша, може да се однесува за хипотироидизам. Промената во структурата на кожата може да е поради забавената размена на материите. Косата и ноктите исто така може да се суви и кршливи. Недостатокот на тироидните хормони го прекинува циклусот на раст на косата, што доведува до губење на косата.

5. Ненадејно зголемување на телесната тежина

Иако качувањето на тежината може да биде предизвикани од многу фактори, ако се дебелеете без да сте правеле измени во исхраната, причината може да е хормонска. Особено ако спортувате активно и пак качувате килограми. Ова, скоро секогаш се должи на активна штитна жлезда.

6. Недостаток на сексуална желба

Премалкуте тироидните хормони се еквивалентни на ниско либидо. Ако забележите дека ви недостасува желба за секс и тоа во подолг временски период, проверете го нивото на хормоните.

7. Мускулни болки

Loading...

Ако чувствувате болка во мускулите на рацете, за која немате објаснување, ако имате трнење во екстремитетите што ви се чини мистериозно, проверете си ја тироидната жлезда.Недостатокот на хормони од оваа жлезда доведува до оштетување на нервите.

8. Палпитации

Ако имате силно срцебиење, без да сте вљубени, тогаш сепак треба да одете на лекар. Особено ако тахикардијата е силно изразено и имате чувство дека срцето ви прескокнува.Ова може да значи дека имате премногу од тироидните хормони во крвта.

9. Проблем со концентрацијата

Концентрацијата може да се “избледне” малку со возраста, но ако тоа стане поинтензивно, причината може да е во тироидната жлезда. Пациентите со хипотироидизам често имаат проблеми со меморијата.

10. Висок крвен притисок

Ако имате висок крвен притисок и не можете да го решите вашиот проблем без лекови (со здрава исхрана или со повеќе вежби), треба да си провери тироидната жлезда. Поактивната штитна жлезда може да доведе до високи нивоа на “лошиот” холестерол, кој за жал води до срцева слабост.

11. Зголемен апетит

Loading...

Ако имате хипертироидизам или хиперактивност на тироидната жлезда, нема да можете да престанете да јадете. Постојано ќе сте гладни и ќе јадете, без да почувствувате каква и да е тежина во стомакот.

12. Непријатност во грлото и вратот

Вашата штитна жлезда се наоѓа во вратот, па физичката болка на местото каде што се наоѓа таа, секогаш е сомнителна. Ако имате испакнување на ова место или пак чувство дека имате  грутка во грлото, исто така треба да одете на ендокринолог.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.