11 мажи во Индија кои групно силуваа бремена муслиманка се ослободени од затвор

Сподели со своите пријатели

Единаесет Хиндуси осудени на доживотен затвор за групно силување на бремена муслиманка за време на хинду-муслиманските немири во 2002 година се ослободени, што предизвика осуда од сопругот на жртвата, неговиот адвокат и политичарите.

Loading...

Мажите беа осудени на почетокот на 2008 година и беа ослободени од затворот Панчмахалс во понеделникот додека Индија прославуваше 75 години од крајот на британското владеење.

За време на конфликтот во Гуџарат (Гуџарат), еден од најлошите верски немири во Индија, беа убиени повеќе од 1.000 луѓе, главно муслимани.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Холандија ќе убие 100.000 кокошки за да спречи птичји грип

На чело на таа земја беше актуелниот индиски премиер Нарендра Моди.

Право на прошка

Висок функционер на Панчмахалс изјави за Ројтерс дека советодавниот одбор на окружниот затвор препорачал ослободување на напаѓачите поради добро однесување.

Според законите во Индија, осудените имаат право да бараат помилување по 14 години затвор.

„Факт е дека тие поминаа речиси 15 години во затвор и имаа право на можност за помилување“, изјави Сујал Џајантибхаи Мајатра, а пренесува Си-Ен-Ен.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  По лавина на северот на Индија исчезнаа 21 планинар

На видеата од социјалните мрежи се гледа како непознат маж пред затворот им дава слатки на ослободените напаѓачи, откако во знак на почит им ги допирал стапалата.

Loading...

„Каква порака сакаме да испратиме?

Вдовецот на жртвата изјави за Ројтерс дека е разочаран од оваа одлука бидејќи во немирите загинале и многу членови на неговото семејство.

„Изгубивме членови на семејството и сакаме да живееме во мир, но потоа се случи ова. Не добивме информација дека ќе бидат ослободени, ниту од судот, ниту од владата. За тоа дознавме од медиумите. – изјави Јакуб Расул

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Земјотрес во Иран, најмалку 276 повредени

Политичарите и адвокатите од опозицијата рекоа дека овој потег е во спротивност со политиката на владата за подигнување на нивото на заштита на жените во земја позната по голем број силувања.

„Оставањето казни за оние кои се осудени за грозоморни злосторства како групно силување и убиство е морално и етички несоодветно. Каква порака сакаме да испратиме?“ изјави адвокатот Ананд Јагник.