106-годишна жена прими вакцина против корона

Сподели со своите пријатели

106-годишна жена од Северен Јоркшир примила вакцина за корона вирус во вторникот и се верува дека е најстарата личност во светот вакцинирана против ковид 19.

Loading...

Олив, која не сакала да го открие своето презиме, дошла во ординацијата на болницата во малото гратче Хаксби, близу Јорк.

 

 

Нејзината ќерка Џенет, која била во придружба, изјавила дека Олив се согласила да биде фотографирана со цел да го охрабри светот да се вакцинира, објави Би-Би-Си.

Таа додаде дека нејзината мајка верува дека вакцината е неопходна за да се победи „овој страшен вирус“.

 

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *