10 знаци дека вашето здравје е загрозено!

Сподели со своите пријатели

Првото и златно правило е дека во 99% од случаите, организмот ќе нe предупреди барем еднаш дека нешто не е во ред.

Loading...

Сепак, повеќето луѓе ќе изберат да ги игнорираат овие сигнали.

Сепак, сакале или не, мораме да се грижиме за она што телото ни го кажува.

На овој начин, би можеле да спречиме потенцијални здравствени проблеми.

Лекарите издвојуваат 15 знаци кои можат да укажуваат на здравствени проблеми.

 

 

Loading...

Постојана кашлица

Постојаната кашлица која трае повеќе од два месеци, и без очигледна причина (како што се алергии, настинки или астма), е сигнал дека работите не одат добро со белите дробови.

Ако кашлицата е придружена со засипнатост, тоа може да биде симптом на рак на гркланот или грлото. Одете на прегледи барем еднаш годишно, совет од докторот.

Постојано се чувствувате слабо и многу често имате настинка

Секој човек е нападнат од бактерии и вируси секој ден, но имунолошкиот систем на здрава личност може да се бори против патогените организми.

Ако сте тип на личност која веднаш се разболува во контакт со пријател кој има настинка, тогаш вашиот имунолошки систем не функционира правилно.

Ненадејни изливи на гнев

Повеќе од половина од луѓето кои страдаат од тешка депресија доживуваат ненадејни изливи на гнев.

Ако сте забележале дека сте долго време на планетата поради малите нешта, можеби е време да побарате помош.

Депресијата во својата напредна форма брзо се развива во опсесивно-компулсивно пореметување.

 

Loading...

 

Промена на ракописот

Паркинсоновата болест е придружена со исчезнување на нервните клетки во мозокот. Првите симптоми обично се тешко забележливи, па затоа обично доцнат со почетокот на третманот.

Сепак, студиите успеаја да докажат постоење врска помеѓу промените во ракописот на една личност и оваа болест.

Нашиот мозок полека престанува да произведува хемикалија допамин, што ги сигнализира екстремитетите да се движат.

Ова исто така предизвикува развој на вкочанетост во мускулите на рацете, што влијае на ракописот. Други важни симптоми на оваа болест се појавата на неверојатно живописни соништа и губење на мирис.

Неправилна функција на дебелото црево

Пречесто одење во тоалет може да покаже дека лицето има проблеми со мочниот меур. Честа дијареа или запек укажуваат на заболување на дебелото црево.

Се разбира, и двата овие индикатори можат да бидат предизвикани од различни надворешни причини, меѓутоа, ако не се чувствувате добро повеќе од една недела, тогаш не ја одложувајте посетата на лекар.

Loading...

 

 

Осип на кожата и чешање

Болните осипи на лицето, лактите, колената и скалпот изгледаат како егзема, но всушност можат да бидат многу посериозен проблем.

Овие симптоми може да бидат предизвикани од автоимуна болест наречена целијачна болест.

Нашата кожа е нашиот најголем орган, затоа не ги игнорирајте моментите кога вашето тело сака да ви каже нешто.

Loading...

Проблеми со забите

Киселините што доаѓаат од хранопроводот полека ја јадат глеѓта на задниот дел од забите. Ако забите станаа чувствителни, тоа може да биде знак за рефлукс на киселина, прилично сложена и непријатна болест.

Ако не се лекува, не само што ќе доведе до расипување на забите, туку и ќе го зголеми ризикот од развој на рак на хранопроводот.

Губење на тежина

Ако сте изгубиле пет килограми за краток временски период без вежбање или диета, задолжително консултирајте се со доктор.

Ова е еден од знаците за развој на рак на хранопроводот, панкреасот или белите дробови.

Вашите усни често пукаат, особено во аглите

Често испуканите усни можат да покажат дека вашето тело има недостаток на витамин Б, особено Б12, што ве става под ризик од развој на анемија.

Loading...

 

 

Постојано сте загрижени

Можеби мислите дека грижата е само во нашата глава, и навистина е. Грижата ја започнува својата деструктивна работа како чувство во вашиот ум, кое постепено се шири на физиологијата на вашето тело, правејќи ве склони кон срцеви заболувања.

Сепак, честопати состојбата на вознемиреност не е причина за болеста, туку нивната последица. На пример, нерамнотежа на половите хормони, надбубрежен тумор, хипертироидизам, итн.

Loading...

Во овој случај, проверете ја целосната состојба на организмот.