10 работници на нафтено поле загинаа во напад во источна Сирија

Сподели со своите пријатели

Во напад во источна Сирија загинаа 10 работници на нафтено поле, објави државната новинска агенција САНА.

Loading...

„Двајца други се ранети во терористички напад чија цел беа три автобуси со работници од нафтеното поле Ал Таим во провинцијата Деир Аз Зор“, се вели во извештајот во петокот.

Обвинети ИСИЛ

САНА не даде никакви информации за природата на нападот или кој би можел да стои зад него, но воениот мониторинг со седиште во Британија ги обвини „ќелиите на групата Исламска држава“, мислејќи на ИСИЛ, дека го извршиле нападот во близина на нафтено поле.

„Нападот започна со експлозивни направи кои се активираа додека минуваа автобусите, а потоа милитантите на групата отворија оган врз нив“, изјави за AFP Рами Абдел Рахман, директор на Сириската опсерваторија за човекови права.