03.09.2019 12:57

10 причини зошто треба да јадете повеќе праски


Овие плодови се одгледувале со векови, а за прв пат биле одгледувани во Кина, каде се сметале за симбол на плодност и пријателство, освен тоа, праските се исклучително здрави, пренесува HealthDigezt.

Еве зошто треба почесто да уживате во сочните праски.

loading...

1. Праските се одлична закуска за секој што е на диета. Тоа ќе ве засити брзо, и особено ќе бидете задоволни што праската содржи помеѓу 35 и 50 калории и има малку маснотии.

2. Праските се богати со феноли. Тоа се антиоксиданти и се борат со дијабетес и кардиоваскуларни заболувања.

3. Ја чуваат кожата здрава. Праските природно ја хидрираат вашата кожа, благодарение на витамините А и Ц и често се користат во козметички цели. Овие витамини регенерираат ткиво.

4. Намалете го опаѓањето на косата и имајте позитивен ефект врз влканата на косата.

Image by Couleur from Pixabay

5. Тие ја намалуваат вознемиреноста. Праските во Унгарија честопати се нарекуваат овошје за „смирување“ бидејќи успешно го елиминираат стресот.

6. Селен, минерал кој се наоѓа во ова овошје се користи во превенција на рак и може да спречи оштетување на клетките.

loading...

7. Тие го смируваат желудникот и имаат благ диуретичен ефект и ги чистат бубрезите и мочниот меур.

8. Праските се исто така природен афродизијак.

9. Тие имаат смирувачки својства. Натопете ги цвеќињата од праска во вода и додадете малку мед. Оваа бања е идеална за одмор.

10. Чајот направен од лисјата и кората на праската го смирува хроничниот бронхитис, кашлица и гастритис.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments