10 нови случаи во Куманово, 12 починати во државата

Сподели со своите пријатели

Центарот за јавно здравје Куманово денеска регистрира 10 нови случаи позитивни на коронавирус.

Како што информираше директорот на ЦЈЗ Куманово Ариф Љатифи сите 10 се од Куманово, а изминатото деноноќие нема нови позитивни случаи во Липково.

Loading...

Во последните 24 часа се направени 868 тестирања, а регистрирани се 132 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 57

-Куманово 10

-Дебар 1

-Штип 13

-Прилеп 7

-Тетово 19

-Струга 3

Loading...

-Велес 4

-Битола 1

-Охрид 5

-Кавадарци 1

-Гостивар 6

-Пробиштип 2

-Свети Николе 2

-Ресен 1

Починати се 12 лица, пет пациенти од Скопје, еден од Штип, двајца пациенти од Тетово, двајца од Струга, еден од Велес и еден пациент од Гостивар.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира оздравени 112 пациенти од:

Loading...

-Скопје 42

-Штип 40

-Прилеп 1

-Тетово 16

-Велес 1

Loading...

-Гостивар 5

-Кочани 2

-Пробиштип 3

-Свети Николе 2

Досега во земјата се направени вкупно 59.633 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *