10 начини за поголемо задоволство од мисионерската поза

Сподели со своите пријатели

Мисионерската поза е основната поза во сексот. За почетниците во сексуални односи, оваа поза е добар избор затоа што не бара многу напор.

Loading...

Тоа подразбира дека мажот продира одозгора, а жената лежи на грб.

Оваа поза често може да роди многу парови затоа што е најлесно да се вежба. Сепак, постојат десет начини да го „зачините“ и да ја направите вашата омилена поза за секс.

Сексуалната терапевтка Дебра Лаино објаснува дека мисионерското држење може всушност да донесе висок интензитет – контакт од кожа на кожа, контакт со очи и мирис на тело. Тоа е поза лице в лице, но сигурно не мора да биде само тоа.

 

 

Започнете со еротска игра

Сексуалниот терапевт Нан Вајз истакнува дека предиграта се однесува на одвојување на почетокот на настанот од самиот чин, а всушност сè е секс – сè додека чувствувате задоволство.

Loading...

Така што мисионерската поза не е премногу обична и здодевна, започнете со предигра за да ја зголемите интимноста со вашиот партнер. Оралниот секс е еден начин да се направи предиграта интересна.

Играјте со брадавиците

Градите и брадавиците се двете најголеми ерогени зони, затоа обрнете посебно внимание на нив. Играње со брадавици, допирање, стискање, па дури и лижење може да ја зголеми температурата помеѓу вас двајца.

Некои помалку познати, но подеднакво валидни ерогени зони се ушите и вратот, областа зад коленото на свиокот на ногата, стомакот.

 

 

 

Loading...

Прилагодете го ритамот

Фокусирајте се на здивот на вашиот партнер и обидете се да го балансирате ритамот. Не размислувајте премногу, важно е да се опуштите за време на сексот.

Вметнете кружни движења со колковите и сè што мислите дека дополнително ќе ја зголеми желбата на вашиот партнер.

Променете го аголот

Еден добар трик за подобар оргазам е да поставите перница под грб. На тој начин, колковите ќе бидат повисоки и вашиот партнер ќе може подобро да го стимулира вашиот оргазам

Ако сакате повеќе да го стимулирате клиторисот, обидете се да ја практикувате техниката на порамнување на коителот, каде што е важно рамената на вашиот партнер да бидат веднаш над вашите.

На тој начин, неговата пенетрација нема да биде толку силна, што ќе го натера да му треба повеќе време за да постигне оргазам.

 

 

Loading...

Користете и вибратор

Вибраторот е секогаш добра опција ако сакате да играте малку со вашиот партнер. Доколку вашиот партнер ви обезбеди орален секс, со помош на вибратор, тој може дополнително да го стимулира вашиот клиторис, но и да го потпре на градите и брадавиците, со што ќе ве возбуди уште повеќе.

Ослободете се пред партнерот

Ако нешто не ви одговара, слободно кажете му. Мажите често не знаат што сакаат и што не сакаат жените, па затоа е важно од време на време да им кажете.

X или техника на крстот

Заземете мисионерска поза, но по некое време оставете го вашиот партнер кој беше одозгора да се сврти.

Неговата карлица треба да остане на истото место, но рацете и нозете мора да се ротираат и да направат Х со вашето тело.На тој начин, жените можат да постигнат поголема контрола во сексот.

 

Loading...

 

Каубојска техника

Ова е техника што доведува до триење за време на мисионерската поза, што овозможува дополнителна стимулација. За да го направите ова, свиткајте ги нозете на колена додека вашиот партнер продира. Партнерот треба да седи исправено пред вас.

Техника на школка

Ова е техника која е совршена за жени кои се флексибилни. Нека вашиот партнер ви помогне да ги свиткате нозете и да ги туркате кон вашата глава.

На овој начин, карлицата ќе ви се подигне, што ќе му остави повеќе простор на вашиот партнер да го стимулира клиторисот, што може да го стори со вибратор.

Техника The spork

Заземете мисионерска позиција, а потоа вашиот партнер нека ја крене десната нога. Оставете партнерот помеѓу вас да сврти 90 степени и започнете да продирате.

Loading...