10 чаеви кои помгаат во борба против грипот и настинката

Сподели со своите пријатели

Уживањето во пиењето шолја топол чај е чувство познато со векови. Многу древни култури ја изградиле оваа навика која е релаксирачка, но и многу здрава…

Loading...

Меѓу другото, чаевите играат важна улога во зајакнувањето на имунитетот и на тој начин штитат од настинки, воспаленија и сезонски вирусни заболувања, а доколку сепак се разболите, важно е да пиете многу течности.

Следниве билни чаеви и пијалaци ќе ви помогнат да ги лекувате и спречите вирусите.

 

 

Зимски чај

За смеса потребна ви е шолја семки од коријандер, 3 сечкани кришки ѓумбир (ролни) и 3 шолји вода.

Loading...

Измијте ги семките од коријандер, излупете го ѓумбирот и ситно исечкајте го.

Содржината прелијте ја со вода и варете додека водата не испари до количина доволна за две шолји чај. Процедете го чајот и послужете. Пијте го топло, полека, во мали голтки.

Ехинацеа

Во шерпа со 500 мл вода ставете рамна лажица сечкан сув корен и варете половина час на тивок оган.

Вака подготвениот чај пијте го два до три пати на ден. Доколку не најдете чај од коренот на ехинацеа, туку од нејзиниот надземен дел, прелијте една лажица суви листови и цветови со 2 dcl зовриена вода, покријте и оставете да отстои половина час, па процедете.

Пијте 2 dcl незасладен чај три пати на ден. Алтернативно, можете да земете готови тинктури од ехинацеа.

 

Loading...

 

Ѓумбир

Чајот од ѓумбир кој се пие два пати на ден е одличен за грип и настинки.

Оставете половина лажичка ситно сечкан ѓумбир во шолја топла вода десет минути. Овој чај го зајакнува и имунолошкиот систем.

Ловор

Ловорот има антисептично дејство и е добар како експекторанс. Во два и пол децилитри вода варете три сечкани суви ловорови листови 10 минути.

Се остава да отстои (покриено) 10 минути. Процедете, додадете една лажица сок од лимон и две лажички мед.

За грип или бронхитис, пијте 2,5 до три пати по 2,5 dcl чај.

Loading...

Ангелика

Истурете една лажичка сушен корен од ангелика со три четвртини од чаша вода и постепено загревајте до вриење.

Се трга од оган, се остава да отстои пет минути и се цеди. Подготвениот чај поделете го во две дози и пијте го во текот на денот, против дигестивни проблеми, настинки, кашлица и грип, пренесува 24сата.хр.

 

 

Loading...

Ајдучка трева

Ајдучката треба е одлично растение и за сезонски грип или разни настинки бидејќи го поттикнува потењето и исфрлањето на штетните материи од организмот.

Покрај тоа, помага да се намали телесната температура и да се намалат воспалителните процеси во телото.

За да го подготвите чајот, истурете една до две лажички од тревата во шолја со вода, оставете да отстои пет минути и потоа процедете го.

Црвен кромид

Loading...

Исечете го црвениот кромид заедно со кората. Потоа се става да се вари (во половина литар вода) на тивок оган додека не испари половина од течноста, се цеди и се пие топло.

Вкусот на вака приготвениот чај е сладок и пријатен, а по желба може дополнително да се заслади со мед.

Доколку вкусот на чајот не ви одговара, можете да го поправите со други лековити билки – мајчина душица, жалфија, ловор, камилица…

 

Loading...

 

Зова

Полна лажичка сушено цвеќе прелијте ја со два децилитри топла вода, оставете ја покриена десетина минути, а потоа што е можно потопло испијте ја, веднаш легнете и добро покријте се.

Со две топли шолји чај од зова можете да спроведете курс за потење кој ќе излечи многу настинки и грип уште од самиот почеток.

Пијте незасладено, а при кашлање додадете една лажичка мед. Пијте една до две шолји топол чај три пати на ден.

Зачинет чај

Loading...

Во шерпата ставете 3 шолји вода, едно стапче цимет, 3 кришки свеж ѓумбир, лажица каранфилче, лажица куркума и прстофат кајен пипер и варете.

Оставете да се готви на тивок оган 10 минути. Додадете 1-2 лажици мед, сок од половина лимон и добро измешајте. Процедете го чајот и пијте го додека е топол.

 

 

Loading...

Масала чај

За две шолји чај потребни ви се: грст листови или четири кесички црн чај, 2 шолји млеко измешано со една шолја вода, 3 лажички шеќер, стапче цимет, лажичка кардамон, 5-7 каранфилчиња, парче ѓумбир, пет зрна бибер и еден ѕвездест анасон (или половина кафена лажичка обичен анасон).

Кога смесата од вода и млеко ќе зоврие, додадете го чајот и зачините. Гответе на тивок оган уште пет минути со постојано мешање.

Ако имате почувствителен стомак, додадете помалку зачини и пијте само неколку голтки.

Наместо црн чај, попладне подгответе масала од ројбос (црвен чај), кој не содржи теин и не го попречува сонот.