07.06.2016 02:06

Засилен ветер и дожд и грмотевици во попладневните часови


Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне ќе им а изолирана појава на нестабилна облачност со краткотраен пороен дож и грмежи, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи.

Ќе дува умерен а долж Повардарието силен северозападен ветер кој на моменти ќе достигнува до околу 70 км/час. Минималните температури ќе се движат од 12 до 19, а максималните од 21 до 30 степени целзиусови.

Во Куманово и околината денес ќе имаме променливо облачно време со повремени сончеви периоди и изолирана појава на врнежи и грмотевици во попладневните часови. Ќе дува дува засилен ветер од северен правец, а максималната дневна температура ќе изнесува 23 степени целзиусови.

Во наредните денови не се очекува значителна промена на времето. Ќе преовладува променливо облачно со сончеви периоди и релативно свежо за овој период од годината, а во попладневните часови повторно ќе има услови нестабилност со појава на краткотраен пороен дожд, ретки грмежи и засилување на ветерот.

 


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments