Украина ги забрани руските воени симболи „V“ и „Z“

Сподели со своите пријатели

Украинскиот парламент усвои закон со кој се забранува употребата на руските воени симболи „Z“ и „V“.

Loading...

Украинската партија Слуга на народот објави дека според законот што пратениците го усвоија на 1 април, Русија е означена како „терористичка земја“.

 

Луганска Народна Република: 170 украински војници се предадоа

 

Никита Потураев, еден од пратениците што го подготви законот, рече дека пропагандата во чинот на агресија против Украина е целосно забранета.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ураган во Флорида однесе покрив на болницата, евакуирани пациенти на респиратори (ВИДЕО)

Од почетокот на рускиот напад на Украина, симболите „Z“ и „V“ се пронајдени на руските тенкови и оклопни возила.

Војната меѓу Русија и Украина, која започна со рускиот напад на 24 февруари, предизвика меѓународна осуда, доведе до финансиски санкции против Москва и го поттикна егзодусот на светските компании од Русија.

Loading...

 

Москва: Уништивме складиштата за нафта во Кременчук

 

Најмалку 1.276 цивили се убиени во Украина, а 1.981 се ранети, според проценките на Обединетите нации, кои наведуваат дека реалната бројка е веројатно многу поголема.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кои делови на Украина сака Путин да ги припои кон Русија?

Според агенцијата за бегалци на ОН, повеќе од 4,1 милиони Украинци побегнале во неколку европски земји, а милиони се раселени во земјата.