Железна купола

Сподели со своите пријатели

Американските власти се сериозно загрижени дека во случај на отворена војна меѓу Израел и Хезболах, милитантната група поддржана од Иран може да ја совлада противвоздушната одбрана на Израел на северот на земјата – вклучително и фалениот систем за воздушна одбрана „Железна купола“, изјавија тројца американски претставници за Си-Ен-Ен. Loading… ОвојПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелската „Железна купола“ синоќа пресретна десетици и десетици ракети на Хамас истрелани од Газа кон Израел. Loading… Хамас синоќа истрела десетици ракети, а мета беа и аеродромот во Тел Авив. Објавени се повеќе снимки кои покажуваат дека Железната купола била исклучително ефикасна оваа ноќ. Што е Iron Dome и зоштоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Се смета дека Израел ја има најдобрата противвоздушна одбрана во светот, специјално развиена за одбрана од сите видови ракети и ракети. Loading… На самиот врв се наоѓа антиракетниот систем Arrow 3 (неодамна купен од Германија), дизајниран да соборува балистички ракети со долг дострел. Зад него се наоѓа системот Давидс СлингПрочитај повеќе