Пред неколку дена потфрли израелската „Железна купола“, но не и синоќа (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Израелската „Железна купола“ синоќа пресретна десетици и десетици ракети на Хамас истрелани од Газа кон Израел.

Loading...

Хамас синоќа истрела десетици ракети, а мета беа и аеродромот во Тел Авив.

Објавени се повеќе снимки кои покажуваат дека Железната купола била исклучително ефикасна оваа ноќ.

Што е Iron Dome и зошто не беше ефикасен пред неколку дена?

Iron Dome е мобилен систем за противвоздушна одбрана кој работи во сите временски услови. Тоа е, барем така се предвидува, пренесува Индекс.

Стана во функција во 2011 година. Како што објави Блумберг пред неколку години во видео за оваа технологија, за нејзиниот развој се потрошени околу 200 милиони долари.

Но, тука се работи само за развој, до денес се инвестирани многу повеќе пари во целиот систем.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Хамас: Нема размена на затвореници без целосен прекин на огнот

 

Loading...

 

На земја се поставени мобилни возила со ракети. Тоа е многу мобилен систем кој може целосно да се префрли од едно место на друго во рок од неколку часа.

Железната купола се најде на удар по жестокиот напад на Хамас пред неколку дена.

Хамас го „прегази“ тој моќен израелски противвоздушен систем со невидена маса ракети.

Клучна причина за ова е тоа што израелската армија има на располагање (само) десет борбени бродови „Железна купола“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  „Ограничувањата во Ал Акса за време на Рамазан може да доведат до верска војна“

Ако сите десет борбени бродови имаат по четири фрлачи, тоа би значело дека на почетокот на нападот располагаат со 800 проектили Тамир.

Сепак, барем еден воен брод е свртен кон јужен Либан за да го одбрани северен Израел, а веројатно има и во Голанската висорамнина.

Хамас тврди дека лансирал повеќе од 5.000 ракети во првиот бран напади.

Loading...

Израелската армија најпрвин објави дека биле лансирани околу 2.500 ракети, но подоцна таа бројка ја зголемила на околу 3.500.

Недостатоци на Iron Domе

Израел беше свесен дека Железната купола има големи недостатоци.

Највисока цена е проектилот Тамир, за кој израелското Министерство за одбрана тврди дека е 50 илјади долари по парче.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Јужна Африка бара окупацијата на палестинските територии да биде прогласена за нелегална

Тоа значи дека трошокот за соборување на секој проектил е минимум 50 илјади долари, доколку се користи само еден проектил и до 100 илјади долари ако се користат два.

Друг проблем, кој доведе до пробивање на одбраната, е ограниченото количество ракети во фрлачите.

Израелската армија многупати предупредуваше дека таков масовен напад ќе го надмине капацитетот на Железната купола, но политичарите не веруваа дека тоа ќе се случи.

Всушност, повеќе се стравуваше дека таков напад би можел да дојде од правец на јужен Либан отколку од Газа.

 

Loading...