Википедија

Wikipedia page screenshot

Сподели со своите пријатели

Руски суд го казни сопственикот на Википедија со 1,5 милиони рубљи (околу 16.800 евра) затоа што не избришал статија за конфликтот во Украина, пренесува агенцијата ТАСС. Loading… Русија неодамна воведе серија казни за Фондацијата Викимедија, но сè уште не планира да ја блокира услугата, изјави оваа недела министерот за дигиталниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руски суд ја казни Фондацијата Викимедија, која исто така е сопственик на онлајн енциклопедијата Википедија, затоа што не ја избришала содржината што Москва ја смета за екстремистичка. Loading… Според Ројтерс, окружниот суд Тагански ја казни Викимедија со 800.000 рубли или 9.900 долари. Се додава дека Викимедија е обвинета дека неПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Врховниот суд на САД одби да ја слушне понудата на операторот на интернет енциклопедијата Википедија за повторно отворање на тужба против Агенцијата за национална безбедност (НСА) во која има намера да го оспори правото на масовно онлајн набљудување. Loading… Во отфрлањето на жалбата на Фондацијата Викимедија, судиите ги отфрлија тврдењатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пакистанското регулаторно тело за медиуми денеска објави дека ја блокирало услугата на Википедија во таа земја поради кршење на муслиманските чувства со тоа што не се отстрануваат намерно објавените богохулни содржини од порталот. Loading… Критичарите го осудија потегот на пакистанската влада, велејќи дека тоа е удар за дигиталните права. СпоредПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот суд денеска ја казни фондацијата Викимедија, сопственик на Википедија, со 2 милиони рубљи (32.600 долари) за написи поврзани со војната во Украина, изјави за Ројтерс Станислав Козловски, раководител на фондацијата во Русија. Loading… Козловски рече дека казната е изречена затоа што не се бришеле статиите кои Русија барала даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Откако ги протера повеќето западни технолошки компании од земјата, Русија сега се заканува на Википедија. Loading… Државниот регулатор за комуникации вели дека страницата што може да ја уредува секој се додека е познат изворот на информациите треба да ги избрише „незаконските информации“ и да се заканува со казна.   МожеПрочитај повеќе