Урмас Реинсалу

people walking on street near brown concrete building during nighttime

Сподели со своите пријатели

Владата на Естонија ѝ предложи на Европската унија да усвои нов пакет антируски санкции, во кој една од главните точки ќе биде намалувањето на приходите преку снабдување со енергетски производи. Loading… „Ние сме за преиспитување на горната цена на суровата нафта и нејзино значително намалување. Секој цент, секој долар намалувањеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, денес, оствари телефонски разговор со министерот за надворешни работи на Естонија Урмас Реинсалу. Loading… Во фокус на разговорите беше нарушената безбедносна архитектура во Европа и справувањето со актуелните предизвици, особено во светло на нашето претседавање со ОБСЕ и напорите за ставање крај на военатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Естонија го повика Риши Сунак, новиот премиер на Велика Британија, да инвестира повеќе во одбраната поради војната во Украина. Loading… Да потсетиме дека претходникот на Сунак, Лиз Трас, додека таа сè уште беше премиер, вети дека ќе ги зголеми инвестициите во одбраната од 2 на 3% од БДП до 2030Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Од Полска и балтичките земји членки – Естонија, Латвија и Литванија денеска беа упатени повици до Европската унија за воведување забрана за туристички визи за руските граѓани, со предупредување дека се работи за национална безЛатвија, Либедност, додека војната на Русија против Украина продолжува, пренесува АП. Loading… Но, на состанокот наПрочитај повеќе