Европа поделена околу прашањето за визите за руските туристи

Сподели со своите пријатели

Од Полска и балтичките земји членки – Естонија, Латвија и Литванија денеска беа упатени повици до Европската унија за воведување забрана за туристички визи за руските граѓани, со предупредување дека се работи за национална безЛатвија, Либедност, додека војната на Русија против Украина продолжува, пренесува АП.

Loading...

Но, на состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ во чешкиот главен град Прага, другите земји-членки како Франција, Германија и Белгија зазедоа став дека е важно да не се казнуваат руските граѓани кои би можеле да се спротивстават на војната или оние кои треба да влезат во Европа од хуманитарни причини, наведува американската агенција.

ЕУ веќе ги заостри визните ограничувања за руските службеници и бизнисмени во мај, во договорот од 2007 година за полесно патување меѓу Москва и Брисел, но северните членки се залагаат за пошироки забрани.

„Мораме веднаш да ги зголемиме трошоците за режимот на Путин. Загубата на време се плаќа со крвта на Украинците“, изјави за новинарите естонскиот министер за надворешни работи Урмас Реинсалу, пренесе АП.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Полски државјанин уапсен под сомнение дека учествувал во заговор за убиство на Зеленски

Единствени правила треба да важат во 26-те земји од Шенген зоната, кои официјално ги укинаа граничните контроли на нивните меѓусебни граници, но Реинсалу рече дека „во надлежност на Естонија, според принципот на национална безбедност, е да одлучува за прашањата за влегувајќи во нејзината почва“.

Пека Хависто, министер за надворешни работи на Финска, која ја дели најдолгата граница на ЕУ со Русија, подвлече дека од четврток неговата земја ќе го намали бројот на визи издадени за руски државјани на 10 отсто од редовниот број.

Тие ќе можат да аплицираат за патување само во четири руски градови.

„Важно е да се покаже дека во исто време кога Украинците страдаат, туризмот не треба да продолжи да се одвива нормално. Финска веќе донесе одлука да го ограничи бројот на туристички визи. Се надеваме дека целата Европска унија ќе донесе слични одлуки “, рече Пека. Хависто.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украина: За прв пат соборивме руски стратешки бомбардер Ту-22М3

Во услови кога постојат различни мислења на земјите-членки за ова прашање, данскиот министер за надворешни работи Јепе Кофод рече дека се надева дека ќе се најде заеднички став на ЕУ, посочувајќи на фактот дека украинските граѓани немаат луксуз да изберат дали можат ја напуштат својата земја разурната од војна, според АП.

„Тоа мора да има последици на сите фронтови. Сакаме да ги ограничиме визите за руските туристи и да испратиме јасен сигнал до Путин, до Русија, дека она што тој го прави во Украина е целосно неприфатливо“, рече Кофод.

Белгискиот министер за надворешни работи Хаџа Лахбиб истакна дека е важно да се избегне создавање таков систем „каде Русите би можеле да купат виза меѓу земјите од Европската унија“.

„Многу е важно да се таргетираат вистинските луѓе. Тоа е, оние кои ја поддржуваат оваа неправедна војна против Украина и оние кои се обидуваат да ги избегнат санкциите што ги воведовме“, рече таа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Се урна бомбардер во Русија (ВИДЕО)

Француската министерка за надворешни работи Катрин Колона се согласи и рече дека „важно е да се направи разлика меѓу одговорните за војната, пред се рускиот претседател, неговите соработници и сите оние кои ги поддржуваат неговите воени напори, и руските граѓани, уметници, студенти, новинари.

Според неа, јасно е дека „првите се одговорни за војната, а другите не се“, наведува АП.

Како што претходно објави бриселски „Еуроактив“, шефовите на дипломатиите на ЕУ денеска на состанокот во Прага треба да разговараат за одбивањето на шенген визи за руските туристи, што ги подели земјите од ЕУ, па некои однапред се согласија на таа идеја, додека други не се согласуваат со тие жестоко се спротивставуваат, бидејќи се плашат дека тоа ќе ја затвори вратата за Русите кои бегаат од нивната земја.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА. 

Loading...