Тутси

Сподели со своите пријатели

Во Хаг започна судењето на бизнисменот Фелисиен Кабуга, еден од главните обвинети за финансирање на геноцид и злосторства против човештвото во Руанда. Loading… Кабуга, наводниот финансиер на геноцидот во Руанда во 1994 година, имаше „значајна“ улога во етничкиот масакр на малцинството Тутси, соопшти обвинителството на отворањето на судењето. Обвинителот РашидПрочитај повеќе