ТикТок

Сподели со своите пријатели

Американските законодавци го критикуваа главниот извршен директор на ТикТок за можното влијание на кинеската влада на платформата и покренаа обвинувања дека апликацијата му штети на менталното здравје на децата, зголемувајќи ја загриженоста за моќта што апликацијата ја има врз Американците. Loading… Сослушувањето на извршниот директор на ТикТок, Шоу Зи Чу,Прочитај повеќе

person holding black iphone 5

Сподели со своите пријатели

Западните влади се лути на ТикТок. Кинеската апликација која ја сакаат тинејџерите ширум светот е критикувана поради тоа што овозможува шпионирање, не заштита на личните податоци, па дури и корумпирана младина, пишува Politico. Loading… Владите во Соединетите Американски Држави, Обединетото Кралство, Канада, Нов Зеланд и ширум Европа одлучија во последнитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кинеската социјална мрежа ТикТок објави дека има 150 милиони месечни активни корисници во САД, што е за 50 отсто повеќе отколку во 2020 година, кога имало 100 милиони. Loading… Тие информации беа претставени пред сведочењето на извршниот директор Шоу Чи Чева пред Комитетот за енергија и трговија на американскиот КонгресПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Апликацијата за социјални медиуми ТикТок во кинеска сопственост ќе биде забранета за телефони што ги користат владините министри и државните службеници во Велика Британија, јавува Би-Би-Си. Loading… Кабинетот на министерот за меѓувладини работи Оливер Дауден ќе им се обрати на пратениците подоцна. Официјален коментар нема, но се очекува министерот ДауденПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кина денеска ги повика САД да престанат со „неоправданите напади“ на апликацијата ТикТок, откако американската влада побара кинеската матична компанија да се огради од апликацијата или да се соочи со забрана за национална безбедност. Loading… Според Wall Street Journal, Белата куќа поставила ултиматум дека доколку ТикТок остане дел од кинескатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Џо Бајден и неговата администрација се заканија дека ќе го забранат ТикТок во Соединетите Американски Држави, доколку кинеските сопственици на оваа социјална мрежа не се откажат од своите акции во компанијата. Loading… Одлуката е најдраматичната во серијата ескалации меѓу ТикТок и администрацијата на Бајден и доаѓа во услови на стравПрочитај повеќе

red and whites logo

Сподели со своите пријатели

Раководството на ТикТок разговара за можноста за одвојување од ByteDance Ltd, нејзината кинеска матична компанија, за да се смири загриженоста за ризиците за националната безбедност, известува Yahoo Finance. Loading… Одвојувањето, кое може да резултира со продажба или иницијална јавна понуда, се смета за последна опција, која треба да се спроведеПрочитај повеќе

black and white nike smartphone

Сподели со своите пријатели

ТикТок ќе вклучи временско ограничување од еден час за своите корисници под 18 години за да го ограничи времето што тинејџерите го поминуваат на апликацијата, објави социјалната платформа во сопственост на кинеската видео компанија ByteDance. Loading… Платформата ќе воведе нова стандардна поставка во наредните недели, објави американската ТВ мрежа CBS.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На вработените во белгиската федерална влада повеќе нема да им биде дозволено да ја користат видео апликацијата ТикТок, во кинеска сопственост, на нивните официјални мобилни телефони, изјави во петокот белгискиот премиер Александар Де Кро. Loading… Де Кро објасни дека белгискиот совет за национална безбедност предупредил на ризиците поврзани со големиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

ТикТок воведува 60-минутно дневно временско ограничување на апликацијата за секој помлад од 18 години. Loading… Според Би-Би-Си, доколку малолетниците го достигнат тој лимит, ќе мора да внесат код за да продолжат да го користат. Сепак, ќе има и опција за избегнување на новата мерка, за која ТикТок вели дека ќеПрочитај повеќе