Тамим бин Хамад ал Тани

Сподели со своите пријатели

Катарскиот емир Тамим бин Хамад Ал Тани и американскиот претседател Џозеф Бајден денеска телефонски разговараЛе за развојот на ситуацијата во Појасот Газа и окупираните палестински територии. Loading… Двајцата лидери разговараа и за заедничките напори на САД и Катар за смирување на ситуацијата и постигнување траен прекин на огнот, јавува катарскатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во заедничката изјава на Катарско-саудискиот координативен совет, емирот на Катар и саудискиот престолонаследник изразија „длабока загриженост поради хуманитарната катастрофа“ во Појасот Газа. Loading… Емирот Шеик Тамим бин Хамад Ал Тани и престолонаследникот Мохамед бин Салман, исто така, ја истакнаа потребата од „запирање на воените операции на палестинските територии и потребатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пристигнувајќи пред предвиденото во Катар, германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер чекаше на жешкото сонце пред вратата на Ербас А350 на Бундесверот речиси половина час. Loading… По тоа време, султанот ал-Мураичаи, државниот министер за надворешни работи на Катар, пристигна да го прими германскиот лидер. Бидејќи дипломатските формалности беа одложени по пристигнувањето наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Емирот на Катар шеикот Тамим бин Хамад Ал Тани јавно го изрази своето незадоволство од односот на медиумите кон неговата земја пред Светското првенство. Loading… Шеик тврди дека тој и неговата земја се жртви на лаги, односно критики зад кои се кријат некои подлабоки мотиви. „Откако ни беше дадена честаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин му посака среќа на Катар да биде домаќин на Светското првенство и понуди помош стекната од искуството од пред четири години. Loading… Катар ќе стане првата арапска земја домаќин на Светското првенство на ФИФА (20 ноември – 18 декември). Пристигнувањето на повеќе од 1,5 милиони фановиПрочитај повеќе