Таџикистан

Сподели со своите пријатели

Претставници на Киргистан и Таџикистан денеска разговараа и се договорија да ги прекинат конфликтите на заедничката граница додека траат преговорите меѓу двете страни, соопштија киргистанските власти, а пренесе ТАС С. Loading… Договорено е за време на прекинот на огнот, кој започнува денеска во 10 часот по локално време, претставниците наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Престрелка избувнала меѓу граничарите кои ја контролираат границата меѓу Киргистан и Таџикистан, јавија руските новински агенции, повикувајќи се на киргистанската гранична служба. Loading… Во последните години има чести судири долж границата, а последниот инцидент уследи по вчерашниот судир меѓу две други поранешни советски републики, Азербејџан и Ерменија, нивни најсмртоносен одПрочитај повеќе