Таџикистан

Сподели со своите пријатели

Таџикистан е во контакт со Москва во врска со наводната вмешаност на таџикистански државјани во терористичкиот напад на „Crocus City Hall“, изјави денеска за Тасс портпаролот на таџикистанското Министерство за надворешни работи, пренесува Танјуг. Loading… Портпаролот изјави дека таџикистанските власти се во близок контакт со нивните руски колеги во врскаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала е регистриран денеска во областа на границата меѓу Авганистан и Таџикистан, соопшти Германскиот истражувачки сеизмолошки центар (ГФЗ). Loading… Според Ројтерс, земјотресот се случил на длабочина од 109 километри. Засега нема информации за материјална штета или повредени.Прочитај повеќе

chains, feet, sand

Сподели со своите пријатели

Северна Кореја, Еритреја и Мавританија имаат највисока преваленца на модерно ропство во светот, според Глобалниот индекс за ропство објавен во средата, кој забележа „влошување“ на ситуацијата на глобално ниво од последното истражување пред пет години. Loading… Во извештајот се проценува дека околу 50 милиони луѓе „живееле во ситуации на модерноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска пристигна во Астана, каде ќе се сретне со министрите за надворешни работи на Казахстан, Киргистан, Узбекистан, Туркменистан и Таџикистан во формат Ц5+1 и ќе пренесе дека САД се „доверлив партнер“ на земјите од Централна Азија. Loading… Блинкен ќе им пренесе на министрите за надворешниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјотрес со јачина од околу 7,2 степени според Рихтеровата скала го погоди Таџикистан во четвртокот наутро, јави кинеската државна телевизија CCTV. Loading… Земјотресот е регистриран околу 8 часот и 37 минути или 5 часот и 37 минути по локално време, на длабочина од 10 километри. Епицентарот е на околу 82Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бројот на загинати во серијата лавини во источен Таџикистан во изминатите два дена се зголеми на 15, соопшти денеска владата на земјата. Loading… Повеќе од 400 семејства беа евакуирани од своите домови, а повеќето од лавините го погодија автономниот регион Горно-Бадакшан, кој граничи со Кина и Авганистан, соопшти владата. ВоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руското Министерство за одбрана објави дека очекува зголемување на бројот на заеднички воени вежби со земјите од поранешниот СССР во 2023 година. Loading… Во говорот на 29 септември, Путин го обвини распадот на Советскиот Сојуз за војната во Украина. „Доволно е да се погледне што се случува сега меѓу РусијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претставници на Киргистан и Таџикистан денеска разговараа и се договорија да ги прекинат конфликтите на заедничката граница додека траат преговорите меѓу двете страни, соопштија киргистанските власти, а пренесе ТАС С. Loading… Договорено е за време на прекинот на огнот, кој започнува денеска во 10 часот по локално време, претставниците наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Престрелка избувнала меѓу граничарите кои ја контролираат границата меѓу Киргистан и Таџикистан, јавија руските новински агенции, повикувајќи се на киргистанската гранична служба. Loading… Во последните години има чести судири долж границата, а последниот инцидент уследи по вчерашниот судир меѓу две други поранешни советски републики, Азербејџан и Ерменија, нивни најсмртоносен одПрочитај повеќе