Кремљ најави големи воени вежби на поранешните членки на СССР

Сподели со своите пријатели

Руското Министерство за одбрана објави дека очекува зголемување на бројот на заеднички воени вежби со земјите од поранешниот СССР во 2023 година.

Loading...

Во говорот на 29 септември, Путин го обвини распадот на Советскиот Сојуз за војната во Украина.

„Доволно е да се погледне што се случува сега меѓу Русија и Украина и што се случува на границите на некои други земји од ЗНД. Сето ова е, се разбира, резултат на распадот на Советскиот Сојуз“, рече Путин.

Деветте земји-членки кои ја сочинуваат ЗНД се Азербејџан, Ерменија, Белорусија, Казахстан, Киргистан, Молдавија, Русија, Таџикистан и Узбекистан.


ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руски генерал: САД вршат експерименти со ХИВ врз украинските војници