Престрелка меѓу граничните служби на Киргистан и Таџикистан

Сподели со своите пријатели

Престрелка избувнала меѓу граничарите кои ја контролираат границата меѓу Киргистан и Таџикистан, јавија руските новински агенции, повикувајќи се на киргистанската гранична служба.

Loading...

Во последните години има чести судири долж границата, а последниот инцидент уследи по вчерашниот судир меѓу две други поранешни советски републики, Азербејџан и Ерменија, нивни најсмртоносен од 2020 година.

Киргистан ги обвинува Таџикистанците дека заземаат позиции на неограничениот дел од границата

Киргистан ги обвини Таџикистанците дека зазеле позиции на дел од границата кој не бил демаркиран.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД дополнително го ограничуваат извозот на чипови во Кина

Граничната служба на Киргистан соопшти дека таџикистанските стражари отвориле оган откако биле замолени да ги напуштат „борбените позиции“ долж границата.

Тие тврдат дека киргистанските стражари го користеле своето оружје како одговор, објави руската државна новинска агенција РИА. Ројтерс не можеше веднаш да ги потврди извештаите.

РИА Новости: Убиен таџикистански граничен чувар, двајца ранети

Во тие судири во текот на ноќта загина еден таџикистански граничар, а двајца се ранети, пренесе РИА Новости, повикувајќи се на таџикистанските гранични сили.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ова е европска земја со најмногу должници

Судирот се случил во пресрет на состанокот на регионалното безбедносно тело.