Светско првенство во фудбал

Сподели со своите пријатели

Британската економија ги изненади аналитичарите забележувајќи раст од 0,1 отсто во ноември 2022 година, соопшти Канцеларијата за национална статистика на Обединетото Кралство. Loading… Шестата по големина светска економија во октомври минатата година забележа раст од 0,5 отсто. Ова е добра вест за економијата, која забележа негативен раст меѓу јули иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Помеѓу 400 и 500 сезонски работници ги загубија животите за време на работата на организацијата на Светското првенство во Катар, изјавил катарски функционер вклучен во организацијата на првенството. Loading… „Се проценува дека има околу 400, меѓу 400 и 500. Немам точни бројки… Но, дури и една смрт е една смртПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидерите на Г20 седнаа на маса. Сепак, пред да почнат да јадат, домаќинот на самитот Јоко Видодо ги претстави претседателот на МОК Томас Бах и претседателот на ФИФА Џани Инфантино, кои накратко им се обратија на лидерите. Loading… Пет дена пред, како што пишува Гардијан, контроверзниот Мундијал во Катар, ИнфантиноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Катар, домаќин на Светското првенство, е емират богат со гас во Заливот, близок сојузник на Соединетите Американски Држави. Loading… Полуостров во јужниот залив, Катар е една од најмалите арапски држави (11.571 квадратни километри). Според податоците на Светска банка од 2021 година, таа имала 2,9 милиони жители, од кои повеќето сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Емирот на Катар шеикот Тамим бин Хамад Ал Тани јавно го изрази своето незадоволство од односот на медиумите кон неговата земја пред Светското првенство. Loading… Шеик тврди дека тој и неговата земја се жртви на лаги, односно критики зад кои се кријат некои подлабоки мотиви. „Откако ни беше дадена честаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Двајца презентери на американската мрежа на шпански јазик „Телемундо“ суспендирани се откако направиле расистички гестови додека ја прославувале победата на Јужна Кореја над Германија на Светското првенство во фудбал. Побетада овозможила Мексико да оди понатаму во натпреварувањата, пренесува ВВС. За време на славеничките моменти на сетот двајцат апрезентери со рацетеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На осумгодишниот Педро од Бразил мајка му не можела да му го купи албумот и сликичките на „Панини“ од Светското првенство во фудбал, па момчето одлучило сам да си го нацрта. Секоја втора година, момчиња, возрасни мажи, но и бројни девојки нетрпеливо ги чекаат новите албуми на „Панини“ со сликичкиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Секое Светско првенство во фудбал е проследено со бескрајна низа занимливости и лудости, па така и оваа не можеше да помине без лудите активности на навивачите. Во рускиот град Казањ, маж скокнал во река, но бил толку пијан што не бил во состојба да плива. Купил четири телевизори поради Русија,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бидејќи навивачите од целиот свет на Светското првенство пијат многу пиво, Русија е соочено со недостаток на овој пијалак, па на помош доаѓа произведувач од Австрија. Пиварата „Егер“ од Унтерадлберг во понеделник ги упатила првите 20 шлепери полни со пиво кон Русија.   Loading…   – Испорачуваме 840.000 лименки илиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На машките навивачки групи веќе сите се навикнати, но се појавија и младите Русинки кои според бруталноста зад себе ги оставаат и најпознатите хулигани во светот на спортот. Тие се навивачки на московските фудбалски клубови, некои од нив имаат едвај и по 12 години, но се тепаат како мажи. КупилПрочитај повеќе