Се што треба да знаете за Катар, земјата во која ќе се одржи Светското првенство

Сподели со своите пријатели

Катар, домаќин на Светското првенство, е емират богат со гас во Заливот, близок сојузник на Соединетите Американски Држави.

Loading...

Полуостров во јужниот залив, Катар е една од најмалите арапски држави (11.571 квадратни километри).

Според податоците на Светска банка од 2021 година, таа имала 2,9 милиони жители, од кои повеќето се странци.

 

 

Катар, меѓу најголемите производители на течен природен гас во светот, има и еден од највисоките бруто домашни производи (БДП) по глава на жител во светот (61.276 долари во 2021 година според Светската банка).

Повеќе од три години, од јуни 2017 година до официјалното помирување во јануари 2021 година, економијата на Катар беше погодена од санкциите наметнати од Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати и Египет.

Loading...

Овие земји ја обвинија Доха, и покрај негирањата, дека поддржува екстремистички групи и се приближува до шиитскиот Иран, главниот регионален ривал на Ријад.

Катар сега има корист од економското закрепнување по коронавирусот.

Земјата се искачи на меѓународната сцена преку сеопфатни инвестиции, најчесто направени од нејзиниот суверен богат фонд Катар инвестициска управа, еден од најголемите во светот.

 

 

Нејзината подружница Qatar Sports Investments (QSI) ги поседува фудбалскиот клуб Пари Сен Жермен и белгискиот клуб Оујпен.

На 10 октомври, QSI објави дека ќе преземе 21,67 отсто од португалскиот клуб Спортинг Брага.

Loading...

Конзервативната муслиманска земја, управувана од семејството Ал-Тани од средината на 19 век, одби да се интегрира во федерацијата на Обединетите Арапски Емирати во 1971 година, по 55 години британски протекторат.

Првиот Устав стапи на сила во 2004 година, но најголемиот дел од власта ја задржа во рацете на владејачкото семејство.

Неколкупати одложувани, првите парламентарни избори со директно општо избирачко право беа одржани во октомври 2021 година, со многу ограничен број гласачи.

Ниту една жена не е избрана, а третина од пратениците сѐ уште се назначени од емирот.

 

 

Сегашниот емир Тамин бин Хамад Ал-Тани е на тронот од 2013 година по абдицирањето на неговиот татко шеикот Хамад бин Калифа Ал-Тани.

Loading...

Создаден на крајот на 1996 година, телевизискиот канал Ал Џезира, кој има речиси 80 канцеларии ширум светот и емитува програми на неколку јазици, беше „звучниот одбор“ на Арапската пролет.

Сепак, нејзините критичари сметаат дека уредувачката политика е премногу поволна за исламистите, а понекогаш ја гледаат и како алатка во служба на катарската дипломатија.

 

 

Спортската група beIN, во сопственост на катарската аудиовизуелна група beIN Media, откако Ал Џезира ги продаде своите спортски канали, започна со емитување во 2012 година во Франција, што беше нејзина порта кон глобалниот пазар.

Loading...

beIN Media се прошири во забава, особено со купувањето на американското филмско студио Miramax во 2017 година и турскиот сателитски телевизиски пакет Дигитурк.

Пред Светското првенство во 2022 година, земјата ја изгради својата глобална спортска видливост со тоа што беше домаќин на други меѓународни натпревари – Азиските игри во 2006 година, Панарапските игри во 2011 година, Азискиот куп истата година, Светското првенство во ракомет 2015 и Светското првенство во атлетика во 2019 година.

Емиратот е редовно критикуван од организациите за човекови права, особено во однос на третманот на работниците од Африка и Азија на градилиштата.

На почетокот на 2022 година, американскиот претседател Џозеф Бајден го направи Катар 18-та земја што беше назначена како „главен сојузник на САД надвор од НАТО“.

 

Loading...

 

Емиратот е домаќин на најголемата американска воена база во регионот.

Земјата беше посредник во размената меѓу Американците и талибанците, кои сега се на власт во Авганистан, и многу придонесе за операциите за евакуација по падот на Кабул во август 2021 година.