Русија се соочува со недостаток на пиво поради Мундијалот (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Бидејќи навивачите од целиот свет на Светското првенство пијат многу пиво, Русија е соочено со недостаток на овој пијалак, па на помош доаѓа произведувач од Австрија.

Пиварата „Егер“ од Унтерадлберг во понеделник ги упатила првите 20 шлепери полни со пиво кон Русија.

 

Loading...

 

– Испорачуваме 840.000 лименки или 420.000 литри пиво во Русија, наведено е во соопштението.

Тоа е, како што констатирал директорот за продажба и маркетинг на „Егер“ Бернхард Посер, само почеток, додавајќи дека во иднина уште многу пиво од оваа пивара ќе биде извезено во Русија.

https://kumanovskimuabeti.mk/koi-se-najnadarenite-nacii-na-mundijalot/

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Со овој феноменален трик ќе ги избркате сите муви од дома (ВИДЕО)

Русјиа е важен извозен пазар и она што ќе го зајакне австрискиот бренд, убеден е директорот, и додава дека компанијата се радува што нејзините производи можат да ги користат потрошувачи во половина од државите во светот.

Во сезоната, околу 100 шлепери дневно го напуштат производствениот погод, а 40 отсто се извезуваат.

Leave a Reply