Слабеење

poached egg with vegetables and tomatoes on blue plate

Сподели со своите пријатели

Со чувството на глад и неодолива желба за храна се соочуваат сите оние кои сакаат да ослабат, и тоа е главниот предизвикувач поради кој многумина, порано или подоцна, се откажуваат од диетата. Loading… Затоа е добро да знаете која храна е ваш сојузник во борбата против вишокот килограми и соПрочитај повеќе

Side view of content female in casual wear standing in kitchen near opened fridge and picking fruit for breakfast

Сподели со своите пријатели

Кога се обидувате да изгубите тежина, она што го јадете е исто толку важно како и кога го јадете. Оброците во вистинско време го олеснуваат правилното варење на храната, го забрзуваат метаболизмот, но исто така помагаат и во слабеењето. Обилниот појадок секогаш се препорачува наутро во рок од 30 минутиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Се појавува сало на грбот исто како и на стомакот. Се јавува кога телото складира масти, што е се почеста појава кај општата популација. Loading… Според диететичарот Моли Хембри, салото на грбот е предизвикано од комбинација на многу навики, а е последица на генетиката, односно распределбата на мастите и составотПрочитај повеќе

grayscale photo of woman holding her breast

Сподели со своите пријатели

Експертот за здравје и фитнес Саскиа Грегсон-Вилијамс сподели неколку важни информации за Express.co.uk за сите оние кои би сакале да ослабат, но откри и неколку митови во кои треба да престанат да веруваат. Loading… Дали мастите здебелуваат? „Луѓето често веруваат дека треба да се држат настрана од сите масти заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Една од првите работи што ги правиме кога одиме на годишен здравствен преглед е да ја измериме нашата тежина. Loading… Но, големи се шансите да имате вага и дома, што значи дека секогаш имате пристап до информации за тоа колку килограми имате. Сепак, дали знаете колку често треба да сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

За некого е тајна дека намалениот внес на калории е вистинскиот пат кон слабеењето. Тоа сепак не е секогаш точно така. Loading… Според нутриционистите некои квалитетни видови на храна со висока содржина на калории всушност можат да бидат од корист во борбата со вишокот тежина. Авокадо Во една третина одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ако ви недостасува мотивација, но сакате да се разделите со неколку вишоци килограми, еве неколку корисни совети кои можат да ви бидат во помош. Ако се држите до нив, со леснотија ќе може да ги  постигнете посакуваните резултати. Loading… Не заборавајте дека спортот е првиот и најважен чекор, кога сакатеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

За одржливо губење на тежината, мора да се создаде калориски дефицит. Затоа нема смисла да се прескокне цел оброк, туку да се намали бројот на калории во редовните оброци Loading… Она со што можете да започнете е да ги заборавите овие пет митови за слабеење бидејќи тие непотребно ви гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кога станува збор за стратегија за вежбање за слабеење, одењето е потценето во овој поглед. Време е да го смените тоа. Постојат многу работи што го поддржуваат одењето, вклучително и фактот дека не треба да носите еластински работи, не мора да користите специјална сала за да го направите тоа. Loading…Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Слабеењето не е лесно и понекогаш изгледа невозможно да се забележи ниту мало подобрување. Воведете четири едноставни навики во вашата дневна рутина за да поттикнете здраво губење на тежината. Loading…     Започнете го денот со вежбање Започнете го метаболизмот со утрински вежби. Ако го започнете денот со физичка активност,Прочитај повеќе