САД

Соединетите Американски Држави — скратено САД, е сојузна уставна република која се состои од педесет држави и една федерална област.

Земјата главно се протега во централниот дел на Северна Америка, каде, помеѓу Тихиот и Атлантскиот океан, има четириесет и осум сојузни држави и федералниот округ со главен град Вашингтон.

Овој континентален дел се граничи со Канада на север и Мексико на југ. Сојузната држава Алјаска се наоѓа на северозапад од континентот и се граничи со Канада на исток и со Руската Федерација на запад, преку Беринговиот Теснец, додека сојузната држава Хаваи се наоѓа во Тихиот Океан.

Соединетите Држави поседуваат и неколку островски територии расфрлани низ Карибите и Пацификот.

Во продолжение сите вести поврзани со САД.

Сподели со своите пријатели

Лидерот на босанските Срби Милорад Додик изјави дека очекува победата на Доналд Трамп на претстојните претседателски избори во САД да ја отвори вратата за прогласување независност на Република Српска, додавајќи дека властите на тој ентитет не се откажале од таквата цел и покрај предупредувањата од Запад. Loading… Во интервјуто објавеноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американски војник се самозапалил пред израелската амбасада во Вашингтон во знак на протест поради војната во Појасот Газа. Loading… Како што пренесува Тајм повикувајќи се на неофицијални извори, војникот им подлегнал на повредите. Тајм додава дека станува збор за Арон Бушнел (25) и веста за неговата смрт ја пренесува повикувајќиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американската централна команда денеска соопшти дека јеменските Хути истрелале противбродска балистичка ракета врз танкерот „МВ Торм Тор“, кој го промашил овој американски брод во Аденскиот залив. Loading… Инцидентот се случил на 24 февруари, а командата констатирала дека проектилот предизвикал бранови, но немало оштетувања на бродот. Бунтовничка група во саботата потврдиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Судот во Њујорк му нареди на поранешниот американски претседател Доналд Трамп да плати повеќе од 454 милиони долари, откако беше прогласен за одговорен за погрешно прикажување на неговата нето вредност во случајот за финансиска измама што го покрена њујоршката обвинителка Летиша Џејмс. Loading… Исплатата вклучува казна од 354,9 милиони долариПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руските подморници претставуваат закана за Западот, особено за подводните комуникациски кабли, изјави пензионираниот адмирал на американската морнарица и поранешен командант на НАТО Џејмс Ставридис, пишува „Блумберг“. Loading… „Руските подморници веројатно имаат способност да се спуштаат до подводни кабли кои се поставени на големи длабочини и може да ја нарушат нивнатаПрочитај повеќе

person using both laptop and smartphone

Сподели со своите пријатели

Законодавниот дом на Флорида, контролиран од републиканците, донесе закон со кој се забрануваат социјалните мрежи за деца под 16 години, потег што поддржувачите велат дека ќе ги заштити малолетниците од онлајн ризиците за нивното ментално здравје. Loading… Мерката, која сега е насочена кон потписот на републиканскиот гувернер Рон ДеСантис, бараПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Републиканските гласачи во американската сојузна држава Јужна Каролина денеска ќе го изберат својот претседателски кандидат меѓу Доналд Трамп и поранешната гувернерка Ники Хејли, каде убедливата победа на фаворизираниот поранешен претседател може да значи крај на трката. Loading… Трамп досега победи на изборите во Ајова, Њу Хемпшир и Невада, но ХејлиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Војската на САД следи мал балон на висока височина кој лебди над територијата на САД, но тој не претставува закана за националната безбедност, соопштија американските власти. Loading… НОРАД, воената команда одговорна за противвоздушна одбрана над САД и Канада, претходно потврди дека го открила објектот и изјави дека лебди на надморскаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Сите палестински деца во Појасот Газа треба да бидат убиени“, рече републиканскиот конгресмен Енди Оглес од Тенеси, одговарајќи на прашањето на пропалестински активист за злосторствата извршени од израелската армија во енклавата. Loading… На видеото, снимено минатата недела, кое деновиве се појави и на социјалните мрежи, може да се забележат активистиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сегашниот и поранешниот претседател на Соединетите Американски Држави, Џозеф Бајден и Доналд Трамп, наликуваат на ликови од стрипови или од денешните мемиња и служат како причина за бескрајните шеги кои денес кружат по мрежите и интернетот, изјави поранешниот Претседателот на Русија, Дмитриј Медведев, во малку поотворен разговор за руските медиуми.Прочитај повеќе