Нед Прајс

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс денеска изјави дека САД не очекуваат никаков контакт меѓу американската и руската делегација на претстојниот самит на Г-20. Loading… – Не очекувам дека ќе има разговори меѓу САД и Русија во контекст на Г-20, рече Прајс на брифингот, пренесе РИА Новости. Самитот на Г20Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија ќе се соочи со последици доколку употреби „валкана бомба“ или нуклеарно оружје, изјави во понеделникот портпаролот на американскиот Стејт департмент Нед Прајс, додека генералниот секретар на НАТО ги отфрли руските тврдења дека Украина има намера да употреби „валкана бомба“. Loading… На прашањето дали Вашингтон ќе ја третира употребата наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс, одговарајќи на прашање за убиството на ќерката на рускиот ултранационалист Дарија Дугина, рече дека САД го осудуваат намерното таргетирање цивили без разлика каде тоа се случило. Loading… Прајс одби да каже дали Вашингтон знае кој стои зад нападот, но рече дека не се сомневаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вашингтон е „загрижен“ откако израелските власти затворија неколку палестински невладини организации кои работат на окупираниот Западен Брег. Loading… Израелската војска претходно објави дека извршила претреси во текот на ноќта на седум организации во Рамалах, градот на Западниот Брег во кој се наоѓаат палестинските власти. Израел назначи шест палестински организации какоПрочитај повеќе