Мигел Дијаз Канел

Сподели со своите пријатели

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров во Хавана ја осуди „доминацијата и хегемонијата“ на САД и западните земји над светскиот поредок. Loading… Лавров ова го изјави на првиот ден од неговата турнеја низ земјите од Латинска Америка, во чии рамки, покрај Куба, ќе ги посети и Венецуела и Бразил. ТиеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров пристигна во посета на Венецуела во рамките на неговата турнеја во Латинска Америка, а во Каракас ќе се сретне со министерот за надворешни работи Иван Хил и со претседателот Николас Мадуро. Loading… Лавров допатува во Венецуела од Куба, каде што се сретна соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кубанскиот претседател Мигел Дијаз-Канел синоќа предводеше големи демонстрации во Хавана за поддршка на Палестинците, за време на кои САД беа критикувани дека го поддржуваат Израел. Loading… Заедно со неговата сопруга Лис Куеста и кубанскиот премиер Мануел Мареро, претседателот водеше демонстрации што беа покренати на повик на комунистичката младина и сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бразил има намера да ги обнови трговските и политичките врски со Куба, изјави вчера близок надворешнополитички соработник на бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва по средбата со кубанскиот претседател Мигел Дијаз-Канел во Хавана. Loading… Кубанско-бразилските односи беа силни додека Бразил беше управуван од левичарската Работничка партија на Лула одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Куба Мигел Дијаз-Канел Бермудез денеска е во посета на Србија. Loading… Церемонијата на пречек на кубанскиот претседател Мигел Дијаз-Канел Бермудез започна околу 10 часот, а гостинот од Куба го пречека претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Кубанскиот претседател беше пречекан со сите почести – црвен тепих, гарда и националниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вчера, Куба и Иран изразија подготвеност да ги зајакнат своите врски со цел да се спротивстават на „агресивната политика“ на САД, по повод официјалната посета на иранскиот претседател Ебрахим Раиси, кој ја завршува својата турнеја низ Латинска Америка на комунистичката островот. Loading… Кубанскиот претседател Мигел Дијаз-Канел, кој го прими својотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мигел Дијаз-Канел, 63-годишниот претседател на Куба, доби нов петгодишен мандат како прв човек на оваа карипска земја, а воедно и последен. Loading… Поддршка за Дијаз-Канел, кандидатот на тамошната комунистичка партија, изрази кубанското национално собрание, а актуелниот претседател доби поддршка од 97,66 отсто од претставниците на Националното собрание, објави француската новинскаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќе од 70 отсто од регистрираните гласачи во Куба излегоа во неделата за 470 пратеници кои ќе ги претставуваат во парламентот, а излезноста беше поголема во споредба со претходните две гласања во различни прилики минатата година, соопштија кубанските власти. Loading… Според Ројтерс, провладините и антивладините групи гледаат на изборите какоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателите на Кина и Куба, Си Џинпинг и Мигел Дијаз-Канел денеска на разговори во Пекинг ветија взаемна поддршка во однос на клучните интереси на двете земји. Loading… Си рече дека Кина се надева дека ќе ја зајакне соработката со Куба на меѓународно и регионално ниво, пренесе АП. „Кина и КубаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Причините за конфликтот во Украина треба да се бараат во агресивната политика на САД и НАТО, изјави кубанскиот претседател Мигел Дијаз Канел. Loading… За време на пленарната седница на руската Државна дума за време на неговата посета на Москва, тој рече дека Куба ги осудува санкциите на Западот против Русија.Прочитај повеќе