Бразил ќе ги обнови политичките и трговските врски со Куба

Сподели со своите пријатели

Бразил има намера да ги обнови трговските и политичките врски со Куба, изјави вчера близок надворешнополитички соработник на бразилскиот претседател Луис Инасио Лула да Силва по средбата со кубанскиот претседател Мигел Дијаз-Канел во Хавана.

Loading...

Кубанско-бразилските односи беа силни додека Бразил беше управуван од левичарската Работничка партија на Лула од 2003 до 2016 година, а се влошија во времето на претходниот десничарски претседател на Бразил Жаир Болсонаро.

„Сакаме односите меѓу Бразил и Куба да бидат одлично пријателство“

Во 2019 година, во првата година од владеењето на Болсонаро, Бразил за прв пат гласаше против годишната резолуција на ОН со која се осудува економското ембарго на САД против Куба, која владее со комунизмот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ТРАГЕДИЈА ВО НИГЕРИЈА: Се урна учичиште, 12 загинати, околу 120 под урнатините

„Сакаме односот меѓу Бразил и Куба да биде големо пријателство“, изјави во Хавана советникот на Лула, Селсо Аморим.

„Тоа ќе придонесе за мирот во нашиот регион, а тоа е најголемата цел на дипломатијата, заедно со економскиот раст“, ​​рече Аморим, кој беше и министер за надворешни работи на Бразил.

Аморим, исто така, рече дека групи здравствени експерти и претставници на бразилскиот земјоделски сектор наскоро ќе отпатуваат за Куба.

Куба е клучен дел од програмата „Повеќе лекари“, која е иницијатива на Бразил

Куба беше клучен дел од бразилската програма „Повеќе лекари“, иницијатива започната во 2013 година која регрутираше странски лекари главно за работа во оддалечените области на земјата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бројот на илегални преминувања во ЕУ нагло се намалил во првата половина од годинава

Болсонаро беше критичар на програмата и ја прекина кога дојде на власт, одлука што доведе до тензии со кубанската влада.

Loading...

Лула и Дијаз-Канел веќе разговараа во јуни во Париз, а кубанскиот лидер ја опиша таа средба како „братска“.