Малта

Сподели со своите пријатели

Католички свештеник обвинет за проневера на вкупно 500.000 евра донации потрошил 150.000 евра на порнографски сајтови, објавија малтешките медиуми. Loading… Обвинителите успеале да откријат шестцифрени суми платени на компании поврзани со секс страници во живо, пишува Тајмс оф Малта. Исплатите траеле неколку години. Свештеникот Лук Сегуна им рекол на полицискитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Папата Франциско изјави дека размислува за патување во украинскиот главен град Киев, пишува Гардијан, пренесува Ројтерс. Loading… На прашањето на новинар во авион од Рим за Малта дали размислува за покана од украинските политички и верски власти, Франциск одговори: „Да, на масата е“. Тој не даде повеќе детали.   НорвешкаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Папата Франциск утре ќе престојува во дводневна посета на католиците на Малта, каде уште еднаш ќе зборува за тешкотиите на бегалците, кои се зголемуваат низ Европа поради војната во Украина. Loading… Франциск е третиот папа што го посетил малиот медитерански архипелаг од 1990 година, каде што Свети Павле, наводно, доживеалПрочитај повеќе