Ова е најреткиот пасош на целиот свет: Го поседуваат само околу 500 луѓе

Сподели со своите пријатели

Пред нешто повеќе од седум века биле издадени првите пасоши, од кои денес во оптек се само петстотини.

Loading...

На самиот почеток на 14 век, Малтешкиот ред или Редот на Малта издавал пасоши на некои членови на редот во тоа време, со цел да се потврди дека овие луѓе имале дипломатска или амбасадорска улога.

Седиштето на редот е во Малта, а како што изјави за Си-Ен-Ен претседателот на Редот на малтешки витези, Даниел де Петри Тестаферата, денес на територијата на малтешкиот архипелаг живеат само околу стотина витези, капелани и дами, додека нивниот вкупен број во целиот свет е околу 13.500.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Европските берзи во пораст: Скокна златото, нафтата под 90 долари за барел

Со оглед на тоа што има само околу петстотини дипломатски пасоши на витезите од Малта, овој патен документ со право се смета за најреткиот во целиот свет.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by CNN (@cnn)

 

Само за избраните

Светло црвен, пасошот издаден со оваа наредба е наменет за поединечни членови на Суверениот совет, т.е. водачи на дипломатските претставништва на Редот во светот, како и членови на нивните семејства.

Loading...

Буквите на него се златни, а натписот на организацијата е наведен на француски.

– Редот им дава пасоши на членовите на нивната Влада за време на нивниот мандат – рече Тестаферата и додаде:

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Вучиќ: За три до четири месеци ќе биде најлошата ситуација од 1945 година.

– Пасошите на велемајсторите важат најдолго, бидејќи се избираат за период од десет години, а можат да служат два мандати, со обврска да се пензионираат до 85 години. Останатите пасоши важат четири години и се користат исклучиво за членови на дипломатски претставништва.

Она што е особено интересно, освен што само околу петстотини луѓе поседуваат ваков пасош, е тоа што во него нема фотографија од сопственикот, а пасошот има дури 44 страници.

На секоја од страниците има и воден печат во форма на малтешки крст.

Реакцијата на цариниците, кога ќе го видат овој пасош, е особено интересна за сопствениците на таа патна исправа, како што потврди Еугенио Аиролди ди Робиате, поранешниот директор за комуникации на Редот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Франција ќе ја зголеми безбедноста пред синагогите и верските училишта

– Веројатно никогаш досега не го виделе. Откако слетав на аеродромот во Бангкок, многу вработени во пасошката контрола сакаа да го видат овој многу редок пасош, но и да се фотографираат со него – објасни тој.

Иако витезите од Малта имаат соработка со бројни земји, со кои официјално немаат дипломатски односи, овој пасош го признаваат околу две третини од земјите кои се дел од Шенген зоната – заклучи Тестаферати.

Loading...