Крис Хипкинс

Сподели со своите пријатели

Новиот премиер на Нов Зеланд, лидерот на лабуристите Крис Хипкинс денеска положи заклетва по оставката на премиерката Џасинда Ардерн минатата недела. Loading… Лабуристичката партија избра поранешен министер за полиција и за борба против Ковид да ја води партијата и државата. Хипкинс (44) одржа прес-конференција по првиот состанок на неговиот кабинет.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новозеландската премиерка Џасинда Ардерн му го предаде раководството на лабуристите на Крис Хипкинс на состанок во Велингтон, откако тој доби мандат од партиските пратеници да биде идниот премиер на земјата, пишува Гардијан. Loading… Хипкинс во среда ќе положи заклетва како 41-виот премиер на Нов Зеланд, откако Ардерн минатата недела објавиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Крис Хипкинс треба да ја замени Џасинда Ардерн како премиер на Нов Зеланд, откако стана единствениот кандидат номиниран за раководството на Лабуристичката партија, објави партијата во саботата. Loading… Се очекува Хипкинс да биде потврден за нов лидер на состанокот на работната група во недела. Првпат избран во Парламентот како кандидатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Оставката на новозеландската премиерка Џасинда Ардерн во четвртокот изненади многумина во таа земја и пошироко. Loading… Сега, пишува Гардијан, започна трката меѓу Лабуристичката партија на Нов Зеланд за нејзин наследник, кој ќе има задача да ја води земјата – и партијата – на изборите во октомври. Кој ќе ја водиПрочитај повеќе