Кирил Буданов

Сподели со своите пријатели

Кирил Буданов, шефот на Главната разузнавачка управа на Украина, во интервју за Гласот на Америка, пренесува Klix.ba, изјави дека српските власти одбиле да го испорачаат оружјето што Русија го побарала од нив. Loading… „Речиси единствената земја што всушност испорачува сериозно оружје е Иран. Ништо ново нема да ви кажам. ИмашеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Олексеј Резников повеќе нема да биде министер за одбрана на Украина. Како што соопшти синоќа агенцијата АФП, на негово место ќе дојде поранешниот директор на воената разузнавачка агенција Кирило Буданов. Loading… Партијата на Володимир Зеленски го потврди разрешувањето Информацијата за разрешување на Резников, кој беше изложен на притисоци поради корупцискиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на украинската воена разузнавачка служба Кирил Буданов во интервју за ABC зборуваше за плановите на Украина за 2023 година, а се осврна и на здравјето на рускиот претседател Владимир Путин, пренесува Украинска Правда. Loading… – Долго време е болен. Сигурен сум дека има рак. Мислам дека наскоро ќе умре,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на Главната разузнавачка управа на Министерството за одбрана Кирил Буданов изјави дека Украина ќе го врати привремено окупираниот Крим со комбинирани средства – и сила и дипломатија. Loading… Во интервју за лига.нет, чиј дел пренесува „Украинска правда“, Буданов вели: „Крим ќе биде вратен комбинирано: со сила и дипломатија. Но,Прочитај повеќе