Кирил Буданов

Сподели со своите пријатели

Руските единици успешно напредуваат, меѓу другото кај Авдеевка во ДНР, изјави за телевизијата „Рада“ началникот на Главната разузнавачка управа на Министерството за одбрана на Украина, Кирил Буданов. Loading… „За наша жал, тие (руските трупи) имаат одреден напредок на полињата и во околината на Авдејевка“, рече тој. Буданов додаде дека вооруженитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руските власти вчера го додадоа името на шефот на Украинската воено разузнавачка служба (ГУР) Кирил Буданов (37) на списокот на барани од тамошното МВР. Loading… Москва ја смета оваа тајна служба одговорна за неколку напади врз Русија. Руските власти го обвинуваат за организирање напад во октомври 2022 година, кога делумноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Извори од украинската разузнавачка заедница потврдија за Киев пост дека сопругата на шефот на украинската разузнавачка служба Кирил Буданов е отруена. Loading… Запрашан да ги потврди извештаите дека Маријана Буданова се разболела, извор од Украинската одбранбена разузнавачка служба (ГРУ) изјави за Киев пост: „За жал, ова е вистина“. „Таа отидеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Андриј Јусов, портпарол на украинската воена разузнавачка служба, одби да ги коментира експлозиите на мостот на Крим утринава. Loading… „Можам само да го цитирам директорот на воената разузнавачка служба Кирил Буданов, кој рече дека мостот на Крим е непотребна градба“, рече Јусов. Мостот Крим, клучната линија за снабдување на рускитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на украинското воено разузнавање Кирил Буданов во вторникот ја обвини Русија дека го „минира“ базенот што се користи за ладење на реакторите во нуклеарната централа Запорожје, окупирана од Русија, во јужна Украина. Loading… Станува збор за најголемата европска нуклеарна централа, комплекс со шест реактори, која се најде под окупацијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на военото разузнавање на Украина призна дека неговите агенти убиле пропагандисти на Кремљ во 15-те месеци од почетокот на руската инвазија. Loading… Тој исто така рече дека Киев има намера да воспостави демилитаризирана гранична зона до 100 километри во Русија за да спречи какви било идни напади. Тоа еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кирил Буданов, шефот на Главната разузнавачка управа на Украина, во интервју за Гласот на Америка, пренесува Klix.ba, изјави дека српските власти одбиле да го испорачаат оружјето што Русија го побарала од нив. Loading… „Речиси единствената земја што всушност испорачува сериозно оружје е Иран. Ништо ново нема да ви кажам. ИмашеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Олексеј Резников повеќе нема да биде министер за одбрана на Украина. Како што соопшти синоќа агенцијата АФП, на негово место ќе дојде поранешниот директор на воената разузнавачка агенција Кирило Буданов. Loading… Партијата на Володимир Зеленски го потврди разрешувањето Информацијата за разрешување на Резников, кој беше изложен на притисоци поради корупцискиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на украинската воена разузнавачка служба Кирил Буданов во интервју за ABC зборуваше за плановите на Украина за 2023 година, а се осврна и на здравјето на рускиот претседател Владимир Путин, пренесува Украинска Правда. Loading… – Долго време е болен. Сигурен сум дека има рак. Мислам дека наскоро ќе умре,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на Главната разузнавачка управа на Министерството за одбрана Кирил Буданов изјави дека Украина ќе го врати привремено окупираниот Крим со комбинирани средства – и сила и дипломатија. Loading… Во интервју за лига.нет, чиј дел пренесува „Украинска правда“, Буданов вели: „Крим ќе биде вратен комбинирано: со сила и дипломатија. Но,Прочитај повеќе