Кевин Мекарти

white concrete dome museum

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Претставничкиот дом на САД, Кевин Мекарти се спротивстави на напорите на неговите републикански колеги да го забрзаат финансирањето на Украина и вети дека ќе го блокира секој предлог-закон што ги поткопува новите ограничувања на трошоците на САД. Loading… Тој рече дека не ја исклучува можноста за дополнително финансирањеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џо Бајден и претседателот на Претставничкиот дом Кевин Мекарти ги завршија преговорите во понеделникот без договор за зголемување на лимитот на американскиот долг од 31,4 трилиони долари. Loading… Американскиот претседател Џо Бајден и претседателот на Претставничкиот дом Кевин Мекарти ќе ги продолжат своите разговори бидејќи остануваат само 10Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кина денеска испрати воени бродови и десетици борбени авиони во Тајван и почна воени вежби како одговор на средбата меѓу претседателката на Тајван и претседателот на Претставничкиот дом на САД претходно оваа недела, соопшти владата на островот. Loading… Ова го означи почетокот на воените вежби „Обединет меч“ околу Тајван, коиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кина воведува санкции врз раководството на претседателската библиотека Роналд Реган и други организации со седиште во САД и Азија, како одговор на средбата меѓу претседателот на Претставничкиот дом на САД и претседателот на Тајван. Loading… Кевин Мекарти и Цаи Инг-вен се сретнаа во средата во библиотеката Роналд Реган во долинатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кина денеска повторно испрати воени бродови, хеликоптер и борбен авион во близина на Тајван, вториот ден по средбата на тајванскиот лидер и претседателот на Претставничкиот дом на САД, соопшти тајванското Министерство за одбрана. Loading… Три кинески воени бродови поминаа низ водите околу автономниот остров, соопшти Министерството, додавајќи дека борбен авионПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кинеското Министерство за надворешни работи денеска ја осуди средбата на тајванската претседателка Цаи Инг-вен и претседателот на Претставничкиот дом на САД Кевин Мекарти во Калифорнија и нагласи дека Кина ќе го брани својот суверенитет и територијален интегритет, јави Ксинхуа. Loading… „Кина цврсто се спротивставува и силно го осудува овој чин“,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На 7 февруари, американскиот претседател Џо Бајден ќе одржи обраќање за состојбата на нацијата, традиционален политички говор на претседателот пред Конгресот на САД. Loading… Во согласност со традицијата, претседателот на Претставничкиот дом, републиканецот Кевин Мекарти, во петок го покани да им се обрати на парламентарците. Бајден „со нетрпение очекува даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Откако лидерот на републиканците во Претставничкиот дом, Кевин Мекарти, направи отстапки на екстремната десница во неговата партија за да биде избран за претседател, на долниот дом на Конгресот на САД му се заканува ескалација на хаосот, пренесува Радио Слободна Европа. Loading… Плаќајќи висока цена за доаѓањето на чело на ПретставничкиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, заглавен во хаотична борба за лидерство, вчера ја отфрли кандидатурата на републиканецот Кевин Мекарти за претседател на Долниот дом и покрај повикот на поранешниот претседател Доналд Трамп за единство. Loading… Тенкото мнозинство на републиканците со 222-212 дава поголемо влијание на мала група тврдокорни кои сакаатПрочитај повеќе