РСЕ: Се заканува ескалација на хаосот во Долниот дом на американскиот Конгрес

Сподели со своите пријатели

Откако лидерот на републиканците во Претставничкиот дом, Кевин Мекарти, направи отстапки на екстремната десница во неговата партија за да биде избран за претседател, на долниот дом на Конгресот на САД му се заканува ескалација на хаосот, пренесува Радио Слободна Европа.

Loading...

Плаќајќи висока цена за доаѓањето на чело на Претставничкиот дом, Мекарти го ослабна својот авторитет и им дозволи на тврдокорните конзервативци поголемо влијание што ќе го отежне републиканското мнозинство да направи нешто во Претставничкиот дом, што исто така би можело да го стави финансирањето на американската влада во прашање.

Американските пратеници се подготвуваат за нови неволји, бидејќи макотрпниот избор на Мекарти за претседател на Претставничкиот дом навестуваше години превирања во тој дом, пишува Фајненшл тајмс, а пренесува РСЕ.

МекКарти го обезбеди своето место во историските книги, не само со тоа што стана уставно втор во редот за претседател на САД, по потпретседателот, туку и со изборот по три дена во 15-тиот круг на гласање, што најмногу од пред Американската граѓанска војна.

Многумина во Вашингтон очекуваа дека темпото на усвојување на законот ќе се забави откако минатогодишните избори донесоа поделен Конгрес – со републиканците во мнозинството во Претставничкиот дом и демократите во мнозинството во Сенатот, но, како што пишува британскиот весник оценува, повеќедневниот застој во работата на Претставничкиот дом ја подготви сцената за ескалација на хаосот во Вашингтон, кој веќе се навикна на нефункционалност и дисхармонија.

Продолжените претседателски избори покренаа нова загриженост и кај демократите и кај републиканците дека мала група бунтовници од десното крило на Републиканската партија ќе блокираат големи закони што мора да бидат усвоени подоцна оваа година.

Републиканскиот лидер во Претставничкиот дом веќе беше под тежината на тенкото мнозинство на неговата партија и зајакнатиот десничарски блок. Сега отстапките што ги направи за да стане претседател им обезбедија на бунтовниците дополнителни алатки за да сеат неред, проценува Њујорк Тајмс.

Попуштајќи на барањата на група екстремно десничарски републикански дисиденти за промена на начинот на работа на Претставничкиот дом, Мекарти ја разводни својата моќ и ја зголеми нивната.

Loading...

Поради некои отстапки што ги прифати МекКарти, практичното управување со Претставничкиот дом ќе биде речиси невозможно, истакнува Њујорк Тајмс, истакнувајќи дека долниот дом на Конгресот можеби нема да може да обезбеди финансирање на владата или финансирање на федералниот долг, што може да има катастрофални последици за САД.

Меѓу најважните задачи што Конгресот мора да ги постигне е донесување на десетина сметки за трошење со кои се одржува финансирана владата, како и зголемување на законската граница за задолжување што му дозволува на Министерството за финансии да го финансира долгот на САД.

Ако Конгресот не може да усвои предлог-закон за финансирање, некои владини служби ќе се затворат, а ако не може да го подигне плафонот на долгот, американската влада би можела за прв пат во историјата да не го плати долгот.

За да ги придобие конзервативните републиканци, Мекарти мораше да направи низа клучни отстапки и ветувања кои ја ограничуваат неговата моќ и го зголемуваат влијанието на конзервативците во Претставничкиот дом, надвор од прашањето за финансирање и задолжување, истакнува Би-Би-Си.

Едно од клучните барања на тие републиканци беше можноста само еден пратеник да иницира гласање за смена на говорникот, што лесно може да предизвика ново гласање како она што беше забележано минатата недела, што ќе ја направи работата на Мекарти многу понестабилна.

Мекарти, исто така, вети дека обичните членови на парламентот надвор од најдлабокото раководство ќе имаат многу поголема улога во донесувањето на законите.

Дополнително, тој прифати дека членовите на крајната десница имаат претставници во Комисијата за правила на Претставничкиот дом, која одредува кога ќе се гласа за предлог-законот, колку ќе се дебатира и како може да се измени.

Така, најконзервативните пратеници ќе можат да обликуваат закони или да ги отфрлат доколку ги сметаат за непожелни.

Loading...

Мекарти плати висока цена за да биде избран затоа што не само што го загуби својот авторитет како претседавач, туку поради дадените отстапки, го оневозможи републиканското мнозинство во Претставничкиот дом да направи нешто, рече конзервативниот Волстрит журнал во уреднички.

На бунтовниците, меѓу другото, им беше ветено дека дискреционото трошење во фискалната 2024 година нема да ја надмине сумата од 2022 година, која ги вклучува трошоците за одбрана, кои ќе треба да паднат за 75 милијарди долари, што, според американскиот весник, е ужасен сигнал за непријателите на САД кои се повеќе се воинствени.

Најголемиот проблем за Мекарти, сепак, е тоа што тој се согласи секој член на мнозинската партија да бара негова смена, што го прави заложник на секој што сака да предизвика проблеми или да се истакне за да собере повеќе средства за неговата кампања.

Направените отстапки ќе ја комплицираат способноста на Републиканската партија да владее, бидејќи со демократите во Сенатот и Белата куќа, единствената моќ што ја имаат републиканците се нивните 218 гласови во Претставничкиот дом.

Групата од 20 покажа дека може да влијае на одлуката на мнозинството и не треба да се чуди ако друга група републиканци го направи истото.

Минатонеделната мелодрама на Претставничкиот дом нема да биде важна на долг рок ако републиканците можат да се обединат и да владеат како кохерентно мнозинство.

Но, ако не можат, заклучува Волстрит журнал, МекКарти може да жали за високата цена што ја плати, а исто така и целата земја.