Јун Сук Јол

Сподели со своите пријатели

Јужнокорејскиот претседател Јун Сук Јол пристигна денеска во Токио, неколку часа откако Северна Кореја истрела балистичка ракета, пред првата посета на Јапонија на јужнокорејски претседател во последните 12 години. Loading… Јун сака да ја искористи својата посета на Токио за да најде заеднички јазик со Јапонија во време на зголемениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Северна Кореја истрела проектил во морето меѓу Корејскиот полуостров и Јапонија во четвртокот, само неколку часа пред јужнокорејскиот претседател да замине во Токио на редок самит на кој се очекува да се разговара за начините за спротивставување на нуклеарно вооружената Северна Кореја. Loading… Северна Кореја оваа недела изврши повеќекратно лансирањеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Стотици жители се евакуирани откако рано утринава избувнал пожар во јужнокорејската престолнина Сеул, каде што изгореа околу 60 компактни куќи изградени главно од картон и дрво во сиромашниот кварт Гурјеонг. Loading… Нема извештаи за загинати или повредени, а пожарот повеќе од пет часа го гаснеле 900 пожарникари и неколку хеликоптери,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јужнокорејскиот претседател Јун Сук-Јол изјави дека неговата земја може да распореди тактичко нуклеарно оружје или да произведе сопствено оружје во случај на влошување на ситуацијата на Корејскиот полуостров поради нуклеарната програма на Пјонгјанг, пренесува ТАС С повикувајќи се на јужнокорејски медиуми. Loading… Доколку се влоши севернокорејското нуклеарно прашање, Република КорејаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јужнокорејскиот претседател Јун Сук-Јол изјави во средата дека ќе размисли за суспендирање на меѓукорејскиот воен договор доколку Северна Кореја повторно го наруши воздушниот простор на неговата земја, објави новинската агенција Јонхап, цитирајќи ја прес-службата на претседателот. Loading… Јун ги даде забелешките откако беше информиран за контрамерки против севернокорејските дронови коиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јужнокорејскиот претседател Јун Сук-Јол најави дека Сеул брзо ќе работи на создавање воена единица специјализирана за беспилотни летала, критикувајќи ја реакцијата на војската на упадот на севернокорејските дронови на границата меѓу двете земји, од кои едното влезе во воздушниот простор на Сеул. Loading… Пет севернокорејски беспилотни летала влегоа во ЈужнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија, Рафаел Гроси, изјави дека ќе вложи максимални напори да ја запре нуклеарната програма на Северна Кореја. Loading… Гроси рече дека ја споделува загриженоста на меѓународната заедница за севернокорејското нуклеарно прашање, соопштија од претседателскиот кабинет на Јужна Кореја. Гроси го посети Сеул наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот потпретседател Камала Харис рече дека Северна Кореја е земја со „брутална диктатура“, нелегална програма за оружје и широко распространето кршење на човековите права за време на посетата на границата меѓу двете Кореи. Loading… Во нејзината прва посета на демилитаризираната зона што ги дели двете Кореи, Харис рече дека силноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот потпретседател Камала Харис и јужнокорејскиот претседател Јун Сук-Јол ја осудија „ескалирачката нуклеарна реторика“ и тестовите на оружје на Северна Кореја за време на разговорите во Сеул, само неколку часа по ракетниот тест на Пјонгјанг. Loading… Камала Харис се сретна со Јун Сук Јун, по пристигнувањето во главниот град наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Стотици членови на кралското семејство и светски лидери се очекува да присуствуваат на погребот на кралицата Елизабета Втора во Лондон, во понеделник, 19 септември, на еден од најголемите дипломатски собири во последните децении. Loading… Вестминстерската опатија има место за околу 2.000 луѓе, па наводно само шефовите на држави и еденПрочитај повеќе