ЈП „Чистота и зеленило“

Сподели со своите пријатели

Јавното претпријатие „Чистота и зеленило“ постави полуподзмени контејнери на десетина локации во Куманово, соопштија денеска надлежните од претпријатието. Loading…     -Овој пат за разлика од претходно, почнавме со поставување на полуподземни контејнери во неколку населби во градот. Очекуваме граѓаните совесно да се однесуваат и да депонираат соодветен смет безПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Клупа од градскиот кеј во Куманово деновиве завршила во коритото на реката Кумановка. Loading… Ова е последен во низата случаи со уништување на градската урбана опрема, појава што се случува пречесто и за која досега никој не одговараше.     Од Јавното претпријатие „Чистота и зеленило“ велат дека тоа гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јавното претпријатие „Чистота и зеленило“ започна да спроведува активно утринско и ноќно перење на улиците во градот. Loading… Според објавата на градоначалникот на Општина Куманово, Максим Димитриевски, освен сообраќајниците, се пере и градскиот плоштад.     Од вчера оваа јавно претпријатие изврши и промена во смените за изнесување на сметПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Екипите на Јавното претпријатие „Чистота и зеленило“ за изнесување смет во Куманово го менуваат работното време. Loading… Како што информира директорот Даниел Стојчевски, промените се поради воведените препораки од Владата согласно портокаловата фаза за опасност од високи температури. Според Стојчевски, сметот ќе се изнесува во три смени, првата ќе почнуваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По трет пат денеска се одржува Генералка викенд во Куманово, информира градоначалникот Максим Димитриевски. Loading…     Акцијата е организирана од Man and Mountain во соработка со Општина Куманово и општинските училишта. – Оваа година се чистaт локациите околу СОУ Гимназија „Гоце Делчев“ и СОУ „Перо Наков“, а продолжуваме иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Чади депонијата „Краста“ кај кумановското село Пчиња. Екипите на „Чистота и Зеленило“ со поддршка на механизација и денеска ќе ја покриваат со земја, зафатениот дел од депонијата, соопштија надлежните од претпријатието. Loading… Вчера, на депонијата се забележуваше и пламен кој беше видлив од повисоките локации од Куманово. Зафатен е горниотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Работењето на градскиот базен во Куманово би можело да чини и до шест милиони денари месечно или милион евра годишно поради енормното покачување на цената на гас и електрична енергија. Loading… Ова денеска го истакна Даниел Стојчевски, директорот на ЈП „Чистота и зеленило“, кое стопанисува со објектот. Неговата реакција следувашеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Градскиот базен во Куманово од утре ќе биде надвор од функција, информираат од Јавното претпријатие „Чистота и зеленило“ кое стопанисува со него. Loading… Како што се наведува, затворањето доаѓа поради поради енормно зголемување на ценита на гас и електрична енергија. – Градскиот базен повторно ке биде отворен по нормализирање наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повторно, екипите на „Чистота и Зеленило“ со механизација ја чистеа дивата депонија на влезот од кумановската населба „Перо Чичо“, соопштија денеска од Јавното претпријатие. Loading… Само пред две недели беше исчистена оваа локација и беа изнесени неколку камиони смет, при што еден од нив има капацитет од 20 тони. ИПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со механизација утринава е започнато расчистување на дивата депонија кај локалитетот „Туш“ на влезот на населбата Перо Чичо во Куманово. Loading… Акцијата ја спроведува локалната самоуправа преку Јавното претпријатие „Чистоа и зеленило“.     Како што вели градоначалникот Максим Димитриевски, оваа локација се чисти постојано повеќе пати во годината долгПрочитај повеќе