Исмаил Ханије

Сподели со своите пријатели

Цивилната одбрана во Појасот Газа соопшти дека денеска во напад на израелската армија загинале десет членови на семејството на лидерот на Хамас Исмаил Ханије. Loading… Нападот бил врз бегалски камп во градот Газа. Портпаролот на цивилната одбрана Махмуд Басал изјави дека се уште има луѓе под урнатините. Тој додаде декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Исмаил Ханије, политичкиот лидер на Хамас, потврди дека тројца од неговите синови и четворица негови внуци биле убиени во израелски воздушен напад во Појасот Газа. Loading… Медиумите поврзани со Хамас објавија дека автомобил со неговите синови бил погоден во кампот Ал Шати во близина на градот Газа. Ханије рече декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Високиот лидер на Хамас, Исмаил Ханије, примирјето во Појасот Газа го нарече политичка победа на средбата со иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амир-Абдолахиан во Доха. Loading… – Прекинот на огнот е политичка победа остварена како резултат на успехот на силите на отпорот на терен. Нашиот непријател убива жени, децаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Израелски борбен авион во текот на ноќта го погоди домот на лидерот на Хамас Исмаил Ханије – кој живее во Катар – во Појасот Газа. Loading… Израелските одбранбени сили велат дека домот „се користел како терористичка инфраструктура и, меѓу другото, како место за состаноци на високи функционери на организацијата“. ВојскатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Исмаил Ханије, шефот на политичката канцеларија на палестинската група Хамас, во четвртокот предупреди на последиците од продолжувањето на израелската војна против Газа. Loading… „Војната во Газа ќе го исфрли целиот регион надвор од контрола“, рече Ханије во телевизиска изјава што ја пренесе ТВ Ал-Акса поврзана со Хамас. Тој нагласи декаПрочитај повеќе