доналд туск

Сподели со своите пријатели

Полските земјоделци веќе три недели ги блокираат граничните премини со Украина. Се нагласува дека спорот за транспортот на украинското жито ќе биде решен до крајот на март Loading… Во Варшава, главниот град на Полска, се најавуваат големи протести на земјоделците, додека им се ветени европски фондови, јавува Anadolu. Имено, какоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полскиот премиер Доналд Туск денеска го отфрли апелот на претседателот на Украина Володимир Зеленски да се сретне итно, можеби заедно со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејнен, уште утре на границата за да се реши ескалацијата на блокадите на граница со Украина поради протестите на полските земјоделци иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот полски министер за внатрешни работи Мариуш Камински, осуден и приведен во вторникот под обвинение за злоупотреба на службената положба на таа позиција, започна штрајк со глад, објави тој во средата. Loading… – Објавувам дека мојата пресуда ја сметам за чин на политичка одмазда – стои во изјавата на тојПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полската полиција уапси двајца свои поранешни лидери, поранешниот министер за внатрешни работи и неговиот заменик, во претседателската палата, во ескалацијата на конфликтот меѓу шефот на државата и новата полска влада, пренесува Хина. Loading… Премиерот Доналд Туск претходно го обвини претседателот Анджеј Дуда дека ја попречува правдата откако во палатата беаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новиот полски премиер Доналд Туск утринава положи заклетва во претседателската палата во Варшава, а потоа и министрите во неговата влада. Loading… Новоименуваниот премиер на Полска доби поддршка за својата влада при гласањето за доверба на полскиот парламент Сејм и ја претстави својата програма, пренесува АП. Владата ја поддржаа 248 пратеници,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европското списание Политико објави листа на највлијателни луѓе во Европа за кои верува дека ќе ја обликуваат 2024 година. Loading… Освен најмоќната личност на стариот континент, листата е поделена во три категории – сонувачи, нарушувачи и оние за кои се верува дека работат најмногу. Највлијателен Според изборот на магазинот, највлијателнаПрочитај повеќе