Денис Пушилин

Сподели со своите пријатели

Двајца цивили загинаа, а шестмина се повредени во напад утринава на украинските сили врз центарот на Доњецк, изјави вршителот на должноста шеф на самопрогласената Народна Република Доњецк, Денис Пушилин. Loading… Тој изјави дека вооружените сили на Украина го гранатирале центарот на Доњецк и дека е уништен патнички автобус, пренесува Интерфакс.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

25 лица се ранети во експлозија при артилериски оган во градот Макиивка во источна Украина, соопштија руските окупациони власти. Loading… Водачот на регионот Доњецк, назначен од Москва, Денис Пушилин, во средата наутро на својот канал Телеграм изјави дека две деца се меѓу повредените во нападите на градот што руските силиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинските сили мора да бидат поместени најмалку 500 километри од границите на Русија, но во иднина ќе биде неопходно да се ослободи цела Украина, изјави денеска вршителот на должноста претседател на Доњецката Народна Република Денис Пушилин. Loading… – До каде треба да се потиснат украинските сили за да не бидатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вршителот на должноста шеф на самопрогласената Доњецка Народна Република (ДНР), чија анексија беше прогласена од Русија, Денис Пушилин, денеска изјави дека руски полицајци почнале да работат во Артјомовск, како што го нарекуваат Бахмут во Русија. Loading… „Од денеска таму е Министерството за внатрешни работи“, рече Пушилин во емисијата „Соловјов Лајв“,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко денеска понуди помош од Белорусија за обновување и нормализирање на животот на луѓето во самопрогласената Народна Република Доњецк, чија анексија беше прогласена од Русија. Loading… На средбата со Денис Пушилин, вршителот на должноста шеф на ДПР, Лукашенко рече дека локалното население тешко живее во условиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руските сили се немилосрдни во обидот да ги заземат источните украински градови Бахмут и Авдивка, но не постигнуваат напредок, соопшти во средата украинската војска, додека промосковски функционер рече дека Русите напредуваат. Loading… Тие два града, заедно со другите блиски места во индустрискиот регион Доњецк, се во епицентарот на руските напади,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Испораката на оружје за единиците на украинската армија во Бахмут е критична и во сегашната ситуација е тешко да се одбрани градот, изјави портпаролката на украинската механизирана бригада Хладни Јар Ирина Рибакова. Loading… За телевизијата „Рада“, Рибакова истакна дека веќе две недели тешко се доставува оружје и други залихи наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вршителот на должноста претседател на Доњецката Народна Република (ДНР) Денис Пушилин изјави дека главна задача на ДНР е да ги ослободи териториите кои денес се „подрачја“ на Руската Федерација. Loading… „Тоа е главната цел кон која се стремиме, целта на сите нас, жителите на Донбас, кои го чекавме овој моментПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Гувернерот на окупираната област Доњецк во Украина, назначен од Русија, тврди дека паравоената група Вагнер напредува во градот Бахмут и дека борбите се водат во населбите кои претходно ги држеле Украинците. Loading… Ројтерс не беше во можност самостојно да го потврди тврдењето на Денис Пушилин за ситуацијата на бојното поле.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Водачот на проруските сепаратисти на истокот на Украина, Денис Пушилин, објави дека се наоѓа во Соледар, град за кој Москва објави дека го освоила пред една недела, а чија загуба Киев сè уште не ја признал. Loading… Проруските сепаратисти денеска одделно известија дека ги зазеле двете села Краснополивка и ДвуречјаПрочитај повеќе