Денис Пушилин

Сподели со своите пријатели

Лидерот на Доњецката Народна Република Денис Пушилин денеска објави договор со Киев за размена на 107 затвореници од двете страни. Loading… „Денеска враќаме 107 наши борци од украинските затвори. Исто толку затвореници ќе размениме со Украина, главно повторно воен персонал“, напиша Пушилин на „Телеграм“. Пушилин додаде дека 65 лица сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

За време на ослободувањето на Артјомовск ќе биде уништена логистиката на украинските сили, што ќе овозможи да започне ослободувањето на целиот север на ДНР, изјави вршителот на должноста лидер на републиката Денис Пушилин. Loading… Тој посочи дека ситуацијата динамично се менува во правец на Красно Лиман и дека е уништенаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Канада воведе санкции против 35 функционери од регионите Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје, се наведува во соопштението на Министерството за надворешни работи. Loading… Како што се наведува, санкциите се воведени поради одржувањето на референдумот за припојување на тие четири украински региони кон Руската Федерација. На списокот се највисоките функционери одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денеска изјави дека целта за ослободување на целата територија на самопрогласената Доњецка Народна Република во нејзините граници од 2014 година сѐ уште важи. Loading… „Најмалку што можам да кажам со апсолутна јасност е дека сите добро знаете дека целата територија на Доњецката Народна Република неПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денис Пушилин и Леонин Пашечник, проруските лидери на самопрогласените парадржави на Доњецката Народна Република и Луганската Народна Република, патуваат во Москва, јавува руската прорежимска новинска агенција РИА Новости. Loading… РИА пишува дека тие патуваат за Москва со цел „да ја завршат процедурата за приклучување кон Русија“. Пушилин изјави за тааПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинската армија рано утринава гранатираше девет населени места во самопрогласената Доњецка Народна Република (ДНР), истрелајќи вкупно 53 проектили, соопштија властите на ДНР, пренесува ТАС С. Loading… Според проруските власти, до шест часот утринава кон Доњецк биле испукани десет проектили од 152 милиметри и 11 од 155 милиметри, а биле погодениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидерот на Доњецката Народна Република Денис Пушилин денеска изјави дека привршува подготовката за првата фаза од судењето на воените злосторници, а се однесува на 80 случаи на злосторства извршени од припадници на националистичкиот баталјон Азов. Loading… – Подготовките за трибуналот, за првата фаза се при крај. Истражните органи работат, аПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Северна Кореја и самопрогласената Доњецка Народна Република во Украина ќе развијат заемно корисна билатерална соработка, изјави лидерот на ДПР Денис Пушилин во писмо до Ким Џонг Ун, пренесоа денеска севернокорејските медиуми. Loading… Пушилин напиша писмо во кое му го честиташе на Ким 15 август, Денот на ослободувањето на Кореја, објавиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Проруските сили во Доњецк соопштија дека ќе ја интензивираат борбата во источна Украина. Loading… „Сега операцијата ќе се интензивира. Колку повеќе одложуваме, толку повеќе страда цивилното население бидејќи е заложник на оваа ситуација. Идентификувавме области каде што треба да се забрзаат одредени чекори“,вели Денис Пушилин за РИА новости, водач наПрочитај повеќе