Пушилин: Вагнер напредува во Бахмут

Сподели со своите пријатели

Гувернерот на окупираната област Доњецк во Украина, назначен од Русија, тврди дека паравоената група Вагнер напредува во градот Бахмут и дека борбите се водат во населбите кои претходно ги држеле Украинците.

Loading...

Ројтерс не беше во можност самостојно да го потврди тврдењето на Денис Пушилин за ситуацијата на бојното поле.

„Единиците, особено Вагнеровите, напредуваат во самиот Артјомовск“, ги пренесува руската новинска агенција зборовите на гувернерот, користејќи го руското име за тој град.

„Веќе се водат борби на периферијата и во областите што до неодамна ги држеше непријателот“, рече Пушилин.

Областа Бахмут беше сцена на најжестоките борби во 11-месечната војна, така што нејзината судбина има големо симболично значење и за Киев и за Москва, иако западните воени аналитичари истакнуваат дека градот, кој претходно имал околу 70.000 жители, е не е стратешки значајна.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Џонсон: Путин ми се закануваше со ракетен напад пред нападот на Украина

На почетокот на овој месец, Русија го објави освојувањето на Соледар, кој се наоѓа североисточно од Бахмут, и Клишчивка на југ, како дел од напредувањето на Вагнеровата група на Евгениј Пригожин.

Руската новинска агенција РИА го цитираше Пушилин дека заробувањето на Соледар овозможило блокирање на украинските синџири за снабдување и контрола на некои области од кои украинските сили започнале одмазднички акции.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...