Црно море

Сподели со своите пријатели

Москва ризикува да предизвика отворена војна со НАТО со пресретнување на бродови во меѓународните води и настојување да наметне економска контрола над Украина, предупредува поранешниот врховен командант на НАТО за Европа Џејмс Ставридис. Loading… Поранешниот американски адмирал, кој ги предводеше силите на алијансата на континентот меѓу 2009 и 2013 година,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Портпаролот на рускиот Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека Црното Море треба да остане „море на соработка“ за крајбрежните држави и рече дека тоа никогаш нема да биде море на НАТО. Loading… Песков во Москва ја коментираше неодамнешната изјава на украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба, кој рече дека ЦрнотоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за надворешни работи на Украина Дмитро Кулеба повика Црното Море да се претвори во „НАТО море“, истовремено изјавувајќи дека е неопходна негова демилитаризација. Loading… – Дојде време Црното Море да се претвори во она што стана Балтик – во море на НАТО. Апелираме за демилитаризација на Црното Море заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Турција пронајде уште една мина во Црното море во близина на Игнеада, недалеку од бугарската граница, соопшти денеска Министерството за одбрана. Loading… Специјални сили пристигнаа на местото на настанот за да ја деактивираат мината, објаснија од Министерството преку Твитер.   Канада и нуди помош на Европа за нафта и гасПрочитај повеќе