Русија ризикува војна со НАТО во Црното Море, тврди поранешниот шеф на Алијансата

Сподели со своите пријатели

Москва ризикува да предизвика отворена војна со НАТО со пресретнување на бродови во меѓународните води и настојување да наметне економска контрола над Украина, предупредува поранешниот врховен командант на НАТО за Европа Џејмс Ставридис.

Loading...

Поранешниот американски адмирал, кој ги предводеше силите на алијансата на континентот меѓу 2009 и 2013 година, изјави за Политико дека ескалациите на море, вклучително и исполување на турски брод во недела, може да ги принудат партнерите на Киев да интервенираат за да спречат закани за економијата на Украина.

„Руските акции во меѓународните води на Црното Море создаваат реален ризик од ескалација на војната на море меѓу НАТО и Руската Федерација. НАТО нема да обезбеди оружје и пари за Украина и само гледајте како Русија ја задушува нивната економија со нелегална блокада“, рече Ставридис.

Руското Министерство за одбрана во вторникот потврди дека испукало предупредувачки истрели пред товарен брод под знамето на Палау, идентификуван од украинскиот министер за надворешни работи како турски, да се качи на Шукра Окан.

Ставридис оваа тактика ја оцени како „слична на пиратеријата“, а Кремљ, како што наведе, презема сè поостри мерки за да ја поткопа трговијата меѓу Украина и остатокот од Европа.

„Ако Русија почне да запленува бродови или се обиде да ги заплаши, мислам дека НАТО најверојатно ќе одговори со поддршка на хуманитарниот коридор“, рече Ставридис.

Според него, Алијансата би можела да ги заштити бродовите што одат до и од украинското пристаниште Одеса со „борбени авиони и можеби придружни воени бродови на НАТО“.

Тензиите во Црното Море драматично ескалираа откако Русија еднострано се повлече од договорот на ОН за жито во јули и предупреди дека бродовите што патуваат до украинските пристаништа може да се сметаат за воени цели.

Loading...

Како одговор, Украина покажа подготвеност да го таргетира рускиот извоз на енергија со поморски беспилотен напад врз танкер и од 23 август ги прогласи водите околу руските пристаништа на Црното Море за „област на ризик од војна“.

Како одговор на повлекувањето на Русија од договорот за жито, генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја обвини Русија за „опасни и ескалирачки акции во Црното Море“.

НАТО соопшти дека „го зголемува надзорот и извидувањето во регионот на Црното Море, вклучително и поморски патролни авиони и беспилотни летала“.

Ставридис смета дека поддршката на членките на НАТО кои се граничат со Црното Море, имено Турција, Романија и Бугарија, би значело дека „руската црноморска флота би била воено надмината“.

Турција ја повика Русија повторно да се приклучи на договорот за жито, а Советот за национална безбедност на земјата предупреди дека тензиите во Црното Море „никому не му користат“.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, наводно, треба да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин на крајот на месецот, а на дневен ред најверојатно ќе биде и трговијата со жито.

До повлекувањето на Русија, договорот за жито што го скрати ОН гарантираше дека 32,9 милиони тони земјоделски култури безбедно ги напуштија пристаништата на Црното Море на Украина, избегнувајќи го ризикот од глад во посиромашните земји.

Путин рече дека неговата влада „ќе одбие да го продолжи“ тој договор и ќе обезбеди бесплатно жито на одредени африкански земји од случај до случај.

Loading...

По тој потег, вооружените сили на Москва ги нападнаа украинските магацини за жито долж брегот на Црното Море, уништувајќи околу 60.000 тони храна.

Русија, исто така, постојано ги гаѓаше украинските речни пристаништа Рени и Измаил на Дунав, на само неколку стотини метри од границата со Романија, членка на НАТО, со ракетни напади кои се чинеше дека се насочени кон трговија со жито, потсетува бриселскиот портал.

И покрај тоа, Киев прогласи „привремен коридор“ за поморски сообраќај од неговите јужни пристаништа, дозволувајќи им на бродовите, кои беа затворени во пристаништето со недели, да влезат во меѓународните води.

Министерот за инфраструктура, Олександр Кубраков денеска соопшти дека и покрај заканата од Москва, испловил првиот брод, контејнерски брод под знаме на Хонг Конг.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.