Балаклија

Сподели со своите пријатели

За неколку дена Украина успеа да врати од руските сили големи области источно од Харков. Loading… Градот Изум, транспортен центар во близина на регионот Донбас, се смета за особено важен. Ова се бројки кои и денес ги воодушевуваат луѓето во Украина. Од 6 септември, украинската армија ослободила повеќе од 6.000Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Жителите на градот Балаклии ги пречекаа украинските војници во солзи, откако воените сили повторно го зазедоа тој град. Loading…   Bittersweet to watch the videos of residents’ reactions to the Ukrainian soldiers liberating cities from Putin’s fascist regime. This is #Balakliya near #Kharkiv. 😭 pic.twitter.com/sNYVFycBuT — Igor Sushko (@igorsushko) SeptemberПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски сподели снимка на својот профил на социјалните мрежи на која се гледа како се вее украинското знаме и тројца украински војници стојат на покривот на зграда во областа Балаклија. Loading… Војниците му рекоа на Зеленски дека неговата наредба е извршена и дека контролата е вратена воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украински сили го нападнаа градот Балаклија во областа Харков во источна Украина, изјави руски официјален претставник. Loading… Овој град со 27.000 жители се наоѓа помеѓу Харков и Изум, кој е под контрола на Украина. Балаклија е стратешки важен железнички град што го користат Русите за снабдување на нивните сили воПрочитај повеќе