Украинските сили ја вратија контролата во Балаклија

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски сподели снимка на својот профил на социјалните мрежи на која се гледа како се вее украинското знаме и тројца украински војници стојат на покривот на зграда во областа Балаклија.

Loading...

Војниците му рекоа на Зеленски дека неговата наредба е извршена и дека контролата е вратена во Балаклија.

„Се е на свое место. Украинско знаме, слободна Украина, слободен украински град под небото. Ви благодарам. Горд сум“, рече Зеленски со објавениот клип.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Путин утре ќе ги анексира окупираните територии

Во денешното соопштение на украинската армија се наведува дека повеќе од 20 населени места во областа Харков повторно се под контрола на Украина.

Гувернерот на воената управа на регионот Харков, Олег Синегубо, објави дека украинските сили извршиле силни контранапади против руските сили во Харков.

 

 

 

Loading...

Зеленски: Повративме повеќе од 1.000 квадратни километри од окупираната територија

„Освоивме повеќе од 1.000 квадратни километри територија“, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски.

„Нашите херои веќе ослободија десетици населени места. И денес напредувањето продолжи, има нови резултати. Од 1 септември вкупно се ослободени повеќе од илјада квадратни километри од нашата територија“, рече Зеленски вчера вечерта, како што е соопштено. од Гардијан.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ердоган: Го познавам Путин, кога нешто замислува, го прави тоа

Тој потврди дека Украина ќе добие воена помош од 675 милиони долари од САД и 1 милијарда долари од пакетот составен од многу европски земји.

„Секој од овие чекори на нашите партнери навистина влијае на силата на нашата земја и на цела Европа во одбраната од рускиот терор“, рече тој.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.