Аунг Сан Су Чи

Сподели со своите пријатели

Воените власти во Мјанмар ќе ослободат повеќе од 7.000 затвореници по повод 75-годишнината од независноста од Велика Британија, соопшти денеска воениот портпарол. Loading… „Вкупно 7.012 затвореници ќе бидат помилувани по повод 75-годишнината од независноста“, изјави Зав Мин Тун за АФП. Портпаролот не прецизираше дали амнестијата ќе опфати и лица коиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Судот во Мјанмар ја осуди соборената лидерка Аунг Сан Су Чи на дополнителни седум години затвор поради корупција, што е последно во серијата кривични судења против неа. Loading… Со пресудата, таа беше осудена на вкупно 33 години затвор во серија политички обвинети судења откако војската ја собори нејзината влада воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Воените лидери на Мјанмар го ослободија Шон Турнел, австралиски економист и поранешен советник на иконата на демократијата Аунг Сан Су Чи и уште 6.000 други од затвор со одлука за амнестија, објавија мјанмарските медиуми. Loading… Irrawaddy News и BBC Burmese објавија дека меѓу ослободените се и поранешната британска претставничка ВикиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Судот во Мјанмар денеска ја осуди соборената премиерка Аунг Сан Су Чи на три години затвор под обвинение дека примала мито, пренесе Ројтерс, цитирајќи лице запознаено со ова прашање. Loading… Премиерката се соочува со најмалку 18 обвиненија, кои се движат од корупција до кршење на изборните закони, кои вкупно можеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мјанмарската хунта ја осуди соборената лидерка Аунг Сан Су Чи на уште три години затвор, додека поранешниот советник на австралиската влада Шон Турнел го осуди на истата затворска казна, изјави неименуван извор за Франс прес. Loading… И двајцата се во притвор по пучот во февруари минатата година, кога војската јаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Судот во Мјанмар ја осуди соборената лидерка на таа земја Аунг Сан Су Чи на три години затвор, прогласувајќи ја за виновна за вмешаност во изборна измама. Loading… Таа претходно беше осудена на вкупно 17 години за други кривични дела. Партијата на Су Чи победи со убедлива победа на општитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Специјалниот пратеник на Обединетите нации за Мјанмар, Нолеен Хејзер, побара во главниот град на Мјанмар од шефот на воената хунта, генерал Мин Аунг Хлаинг, итно да го запре насилството, да го поддржи политичкиот процес кон враќање на демократијата и цивилното владеење и да дозволи поранешната лидерка на земјата, Аунг СанПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Судот во Мјанмар, земја под воена управа, денеска ја осуди поранешната премиерка Аунг Сан Су Чи на дополнителни шест години затвор. Loading… Таа беше осудена по обвиненија за корупција, изјави судски службеник. Судењето се одржа зад затворени врати, а на нејзините адвокати им беше забрането да даваат информации за постапката,Прочитај повеќе