Судот во Мјанмар ја осуди соборената лидерка на уште седум години затвор

Сподели со своите пријатели

Судот во Мјанмар ја осуди соборената лидерка Аунг Сан Су Чи на дополнителни седум години затвор поради корупција, што е последно во серијата кривични судења против неа.

Loading...

Со пресудата, таа беше осудена на вкупно 33 години затвор во серија политички обвинети судења откако војската ја собори нејзината влада во февруари 2021 година и ја презеде власта.

Добитничката на Нобеловата награда за мир во 1991 година беше затворена по воениот удар на 1 февруари 2021 година, со кој заврши краткиот период на слобода во земјата со бурна историја.

Судскиот процес што заврши вчера се однесуваше на пет точки од обвинението за корупција.

Седумдесет и седумгодишната Аунг Сан Су Чи претходно беше осудена за голем број други прекршоци, вклучително и нелегално внесување и поседување воки-токи, кршење на ограничувањата за коронавирус, кршење на законите за службени тајни, бунт и изборна измама.

Претходните пресуди и донесоа вкупно 26 години затвор.

Поддржувачите на Су Чи и независните аналитичари велат дека бројните обвинувања против неа и нејзините сојузници се обид да се легитимира военото преземање и да се елиминира од политиката пред изборите што ќе ги вети војската следната година.

Аунг Сан Су Чи денеска беше прогласена за виновна по пет точки од обвинението за корупција, обвинувајќи ја, меѓу другото, за злоупотреба на моќта и државните пари со тоа што не ги почитувала финансиските регулативи со тоа што дозволила член на нејзината влада да изнајмува, купува и одржува хеликоптер.

Loading...

Пресудата беше изречена во специјална судница поставена во главниот затвор во предградието на главниот град Најпидав, каде што беше затворена. Истиот го пренесе правно службено лице кое не сакаше да биде именувано од страв да не биде казнет од властите.

Судењето беше затворено за медиумите, дипломатите и набљудувачите, а на нејзините адвокати им беше забрането јавно да зборуваат за тоа.

Со тоа судење сите судски постапки против неа завршија, нема повеќе обвиненија, барем засега, изјави еден извор кој не сакаше да биде именуван.

Крајот на нејзиното 18-месечно судење, кое групите за човекови права го нарекуваат судска фарса, отвора нов период на неизвесност во Мјанмар, каде што се очекуваат избори во 2023 година, ветени од воената хунта која бара легитимитет.